Žáci základní školy v Jedovnicích tak už v pátek uvidí snímek Postavení mimo hru. „Ten popisuje osud členů národního hokejového mužstva, kteří vinou komunistické zvůle skončili ve vězení," uvedl Karel Strachota, ředitel programu Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni, který projekt organizuje.

Jedovnická škola se do projektu zapojila už počtvrté. „Myslíme si, že je dobré žákům připomenout naši nedávnou historii. Aby získali povědomí o době, o které se moc nehovoří," uvedl ředitel školy Michal Souček. Filmovou projekci doplní výstavka historických artefaktů, zejména z období světových válek.

Projektu se pravidelně účastní i v olešnické základní škole. Letos se tam zaměřili na období normalizace. V pátek žákům promítnou film České děti. „Snímek Karla Strachoty se věnuje jednomu z výrazných nezávislých hnutí druhé poloviny osmdesátých let, které zásadní měrou přispělo k demonstracím v letech 1988 a 1989," nastínil dále Strachota.

V Olešnici projekci doplní beseda s Vladimírem Hučínem, předlistopadovým disidentem a později důstojníkem Bezpečnostní informační služby, a angažovaným básníkem a hudebníkem Ziggy Horváthem. „Oba hosté u nás byli už loni. Pro děti je dobré, že naživo vidí někoho, kdo bojoval za svobodu a dobu normalizace zažil," uvedla Lenka Němečková, která program v olešnické škole zajišťuje.

K akci se připojí i Obchodní akademie a Střední zdravotnická škola Blansko.