Nůž v ruce či skupinka opilců dobývající se do sanitky. I takovým způsobem lidé ohrožují přivolané lékaře a záchranáře. Ti se snaží napadení předejít. V únoru je čeká další kurz sebeobrany. Učí je policisté.
„Obecně, téměř každý den se setkáme s tím, že je vůči nám někdo agresivní,“ sdělila mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje Zuchová. Vzpomněla i příklad, kdy se jeden z agresorů zavěsil za ambulanci, dorazil s ní na místo zásahu a tam lékařům bránil v ošetření pacientů.
Podle vedoucího lékaře zdravotnické záchranné služby v Blansku se posádky vyjíždějící na pomoc ocitají v nebezpečí velmi často. „Agresivita stoupá zejména u opilých lidí. Proto jsme využili nabídku policistů, kteří nás učí základům sebeobrany,“ sdělil Petr Hlavinka s tím, že mezi jeho podřízenými je o kurzy sebeobrany zájem. Od policistů se tak záchranáři dozví, jak chránit sebe i své kolegy. Kurzy někteří z lékařů a záchranářů absolvovali v říjnu. Další přijdou na řadu v únoru.
Podle Hlavinky jsou při výjezdu na prvním místě životy tříčlenné posádky ambulance. Tu tvoří cestují lékař, záchranář a řidič – záchranář. „Když vyjíždíme ke rvačce nebo třeba do vyhroceného domácího konfliktu, jedou s námi i policisté. Ti jsou však někdy u jiného případu. Pak musíme čekat na místě před domem,“ pokračoval Hlavinka.
Za většinou útoků stojí alkohol
Pokud se lékaři přece jen dostanou do střetu s potížisty, většinou se jim podaří je uklidnit. „Jejich drtivá většina bývá pod vlivem alkoholu,“ uvedl Hlavinka a vzpomněl chvilky, kdy na posádku zaútočil muž s nožem v ruce nebo když se opilci snažili dostat do sanitky a narušovali tak ošetřování zraněných.
V minulosti to měli doktoři, přivolaní na pomoc, ještě těžší. Tvrdí to praktický lékař Josef Trávníček z Blanska. „Když jsem dřív sloužil služby, neměli jsme k dispozici reflektory jak dnešní záchranky a mnohdy jsme museli tápat v temných uličkách. Špatné to bylo tam, kde nás zavolali třeba v noci a pořádně jsme nevěděli, ke komu jedeme a proč,“ řekl lékař a zavzpomínal na okamžiky, kdy mu kamarádi zraněného bránili v ošetření. Svou roli sehrál opět alkohol. Naštěstí Trávníček ze všech konfliktů vybruslil bez újmy. „Nebylo to nic příjemného,“ uzavřel Trávníček, který vede svou ordinaci. „Teď mám pacienty, kteří si mě vybrali a vidí mě rádi,“ dodává s úsměvem.
Při krizových situacích se tak záchranáři na Blanensku díky policejním kursům sebeobrany mohou spolehnout více i na své schopnosti „Se záchranáři úzce spolupracujeme. Pomáhají nám při našich preventivních akcích a policisté je na oplátku učí v kurzech sebeobrany,“ řekla blanenská policejní mluvčí Iva Šebková.