Ti nejlepší zvládnou trať v krytém bazénu v blanenských lázních pod pět minut. Obdiv ale zaslouží všichni, kteří dokončí. „Závod není jen o hrubé síle. Člověk u toho také musí přemýšlet a soustředit se na řadu maličkostí. Ty totiž velmi často rozhodují. Stejně jako při ostré záchraně tonoucího v terénu. A o tom to je. Disciplíny se mají ostrému zásahu co nejvíce přiblížit," řekl v sobotu hlavní rozhodčí Zbyněk Novotný za pořádající Vodní záchrannou službu Blansko.

Například barel naplněný vodou musí záchranáři při plavání naznak držet oběma rukama. Jinak přijde diskvalifikace. Ploutve, oblečení nebo provaz od záchranné podkovy nesmí přesahovat okraj bazénu, jinak závodník končí. Své o tom ví například blanenský záchranář Vladimír Matěna. „Loni mi provaz od podkovy přepadl přes okraj bazénu a diskvalifikovali mě. Tentokrát jsem vše zvládl. Právě o tyhle technické maličkosti je závod zajímavější. Že někdo umí rychle plavat, ještě neznamená, že při záchraně tonoucího obstojí," dodal pětapadesátiletý muž z Blanska.

Nesoustředěnost na trati rozhodila i rekordmana závodu Michala Špačka z Blanska. Ten minul dva hody záchrannou podkovou na bójku a hned při startu tak nabral dvacet trestných vteřin. „On to snad dneska nechce vyhrát, nebo co?" zaznělo z hloučku fanoušků u okraje bazénu.

Důležité maličkosti

Bývalý vrcholový plavec však ztrátu brzy smazal a kategorii mužů nad čtyřicet let bez problémů vyhrál. V celkovém pořadí však měl kvůli dvaceti trestným vteřinám nakonec co dělat, aby se vlezl do první trojice. „Prostě jsem se nesoustředil, ale v dalších úsecích podobný kiks nepřišel. Traťový rekord už asi nepřekonám, ale člověk se o to přece musí pořád pokoušet, ne?" usmíval se v cíli plavec.

Jeho šest let starý rekordní čas čtyři a půl minuty zůstal v sobotu nepřekonaný. Nejlepší čas pět minut čtyři vteřiny zaplaval Tomáš Gabriel z Blanska, který vše zvládl bez trestných vteřin. Do devatenáctého ročníku závodu nastoupilo osmašedesát vodních záchranářů z celé republiky. Z toho šestnáct žen. „Pro mě byl nejtěžší úsek padesátka s cihlou v ruce s ploutvemi a šnorchlem. Ani ne tak kvůli tomu, že cihla je těžká, spíš že člověk má za sebou už sto metrů a je zadýchaný. Závod v Blansku je super. Fajn lidi a pestré disciplíny," řekla jedna ze záchranářek, devatenáctiletá Jana Ansorgová z Brna.

Po závodě jednotlivců nastoupily na startovní bloky smíšené štafety. Těch bylo nakonec patnáct. V nich mohli plavat i příchozí. „Štafety jsme udělali poprvé loni jako zpestření závodu a chytilo se to. Příští rok oslavíme dvacet let závodu. Jestli připravíme něco speciálního? Chtěli bychom, ale uvidíme, kolik seženeme sponzorů. Ti se totiž moc nehrnou," řekl za pořadatele Lubomír Pokorný.