Vítr pohupuje s kabinou ze strany na stranu. Pohled pod nohy není zrovna povzbudivý. Po námi několikametrová hlubina. Pomoc se však blíží. Přes okno, které smáčí déšť, vidíme muže co k nám sjíždí po ocelovém laně na speciální kladce. O chvíli později už otvírá dveře kabiny. „Tak kdo půjdete první? Nemusíte se vůbec ničeho bát,“ chlácholí pasažéry blanenský záchranář Marek Jarůšek.
V mžiku připne prvního cestujícího do speciálního šátku a spustí ho dolů. Za pět minut jsem dole i já a ještě stihnu několik snímků práce profesionálů. S pevnou zemí pod nohama sleduji, jak se muži v overalech hbitě pohybují po střeše kabiny a dokončují první fázi zásahu. Při něm v pondělí na lanové dráze nešlo o život. Záchranáři tam pouze nacvičovali transport osob z uvíznuté kabiny vysoko nad zemí. Do terénu vyrazilo dvacet mužů z lezeckých skupin blanenských i brněnských záchranářů. Po poledni se do akce zapojil i vrtulník, ze kterého si lezci vyzkoušeli slaňování na kabinu lanovky.
„Podle zákona musíme toto cvičení udělat minimálně jednou do roka. Většinou je to na podzim, kdy už nejezdí tolik turistů a lanovka je méně vytížená,“ řekl šéf lanové dráhy Macocha Radek Hejč. Od nahlášení poruchy na lanovce musejí být cestující, co uvíznou v kabinách, bezpečně dopravení na zem do dvou hodin. „Při dvou plně obsazených kabinách, do kterých se vleze dohromady třicet lidí, by to byla fuška. Právě proto do toho cvičení záchranáři jdou, aby byli připravení. Za čtrnáct let, co lanovka funguje, jsme naštěstí zatím žádný poplach neměli,“ dodal Hejč.
Při poplachu na lanové dráze míří do akce záchranáři z lezeckých skupin z Blanska a Brna. Blanenští mají za úkol nachystat lezeckou cestu, záchytné a jistící body. Jejich kolegové pak dopraví cestující po laně bezpečně na zem. Pokud si to situace vyžádá, přilétne na místo i vrtulník. V pondělí se však do cvičení zapojil kvůli špatnému počasí až po poledni. „Bohužel viditelnost byla hodně špatná. Ale pokud by se jednalo o ostrý poplach není co řešit. Vrtulník by přiletěl,“ vysvětlil velitel cvičného zásahu Zdeněk Chvátal.
Naposledy zasahovali záchranáři i s vrtulníkem na Macoše letos v březnu. Na dně propasti našli tělo osmačtyřicetileté ženy z Blanenska. „Na první pohled bylo vidět, že je to špatné a že tomu člověku nebude pomoci,“ řekl Marek Jarůšek, který u tragického případu na jaře zasahoval. K mrtvému tělu se záchranáři dostali v neoprénech vodou. Poté ho naložili na nosítka a loďkou vyvezli ven z Punkevních jeskyní.