Společnost COOP tam totiž vážně uvažuje o zrušení svých prodejen z důvodu nízké poptávky. Jejich osud teď záleží na radnicích dotčených obcí.

Spotřební družstvo COOPu v Boskovicích provozuje více než stovku prodejen. „Nechceme nadále dotovat ztrátový prodej. Proto jsme se rozhodli oslovit vedení dvou obcí na Blanensku s nabídkou zachování obchodů pouze v případě, že nám vždy zaplatí roční ztrátu. Nejedná se v žádném případě o náhlé rozhodnutí, ale důsledek špatné situace z posledních několika let," oznámil předseda představenstva boskovického družstva František Lžičař.

Kdy k případnému zavření prodejen dojde? To zatím říct nedokáže. „Všechno záleží na ochotě spolupracovat, kterou projeví zástupci obou radnic. Řada je na nich, my jsme žádný striktní termín zatím neurčili," sdělil Lžičař.

Drválovice jsou místní částí Vanovic. „Osobně jsem rozhodně pro zachování této prodejny. Ta ve Vanovicích sice ohrožená není, ale nemůžeme brát jako automatické, že starší lidé z Drválovic do ní začnou docházet pro rohlíky nebo mléko, když se jedná o vzdálenost zhruba dvou kilometrů. Konečné rozhodnutí však pochopitelně vzejde z jednání našich zastupitelů," konstatoval starosta obce Petr Dvořáček.

V případě Drválovic by se jednalo o zaplacení asi šedesáti tisíc korun ročně z obecní pokladny. „Takový je podle dokumentů propad, který společnost COOP registrovala za loňský rok. V posledních letech tato částka pomalu roste. Navzdory tomu jsem přesvědčený o tom, že by byla obrovská škoda o obchod přijít. Místní lidé jej rozhodně potřebují," upozornil Dvořáček.

Sám je podle svých slov ochotný se zástupci obchodního řetězce jednat i o případném pronájmu budovy. „Pomoct může třeba také úprava otevírací doby. V žádném případě se však celkově nejedná o ideální řešení. Přitom si nemyslím, že by zrovna dvě prodejny v celém regionu, vykazující ztrátu v řádech desetitisíců, mohly zásadním způsobem ovlivnit hospodaření tak velké společnosti, jako je právě bývalá Jednota," míní vanovický starosta.

Někteří Drválovičtí o možném zavření prodejny ještě neslyšeli. „Za sebe můžu říct, že si život bez našeho obchodu nedokážu představit. Do Vanovic bych určitě nedošla, takže by mě asi musel vozit syn," reagovala Marie z Drválovic, která si nepřála zveřejnit svoje příjmení.

Druhá ohrožená prodejna se nachází ve Vranové. „COOP na ní prý prodělává každý rok kolem osmdesáti tisíc korun. Bohužel si nemůžeme dovolit tolik peněz z rozpočtu vynaložit, na to je Vranová moc malou obcí. Musíme se pokusit dohodnout se zástupci společnosti na nějakém kompromisu přijatelném pro obě strany," sdělil starosta Vranové Rostislav Cichra.

Zatím však situaci nechápe tak, že je prodejna v existenčním ohrožení. „Slyšel jsem o různých podpůrných variantách, jako je výměna stávajícího vedení obchodu nebo dohoda o pronájmu. Chceme tuto službu lidem zachovat, někteří jsou na ni odkázaní," dodal Cichra.

Jednou z obcí, kde už si na život bez kamenného obchodu museli zvyknout, je Křtěnov. „Ještě docela nedávno u nás prodávala potraviny a další základní věci jedna podnikatelka. Nakonec se ale i ona rozhodla, že jako zaměstnankyně větší společnosti si vydělá více," připomněl křtěnovský starosta Miroslav Doskočil.

Tamním lidem proto vytrhává trn z paty firma provozující pojízdnou prodejnu. „Především starší lidé jsou za tuto možnost pochopitelně rádi. Ne každý si může dovolit jezdit na nákupy třeba do boskovických supermarketů," podotkl Doskočil.

COOP však podle Lžičaře žádnou náhradní variantu prodeje neplánuje.