S rekonstrukcí dělníci začali v listopadu. Přípravné práce odstartovaly o několik měsíců dřív. „Bylo to zhruba v květnu minulého roku. Především jsme chtěli zabránit tomu, aby docházelo k výraznějším poruchám. Nechceme totiž lidi svými pracemi jakkoli omezovat. A zatím se nám to daří," je rád Petr Tioka, tajemník Svazku vodovodů a kanalizací.

Nahrává tomu i počasí. „Je pochopitelné, že v mrazech by se všechno dělalo hůře. A my potřebujeme, aby všechno běželo podle stanovených termínů tak, aby byla rekonstrukce všech čtyř přivaděčů hotová do konce příštího roku. To je jedna z podmínek dotace, kterou jsme obdrželi," uvedl ředitel boskovické divize Vodárenské akciové společnosti Petr Fiala.

Evropské peníze

Dotaci na rekonstrukci páteřních přivaděčů poskytla Blanensku Evropská unie. Jedná se o částku ve výši dvou set milionů korun. „Jen za přípravné práce jsme utratili asi dvanáct milionů korun, ale také s těmi jsme v původním plánu počítali. Nevyhneme se sedmdesátimili­onovému úvěru. Ten si vezmeme u Státního fondu životního prostředí a zbytek od banky. Splácet jej budeme asi deset let. Součástí této sumy je dostatečná rezerva. Minimálně prozatím to však vypadá, že ji nevyužijeme," vysvětlil předseda Svazku vodovodů a kanalizací měst a obcí a zároveň místostarosta Blanska Jiří Crha.

Na polích za Boskovicemi se v posledních dnech objevily velké hromady hlíny. „Jedná se o odbagrovanou zeminu. Jakmile bude potrubí hotové, obsypeme jej vhodným materiálem a část hlíny navezeme zpět. Všechna se tam ale nevleze, takže ji odklidíme," řekl Fiala.

Podle Tioky hromady zmizí do konce dubna. „To totiž začíná vegetační období a my nechceme omezovat zemědělce," přislíbil.

Po skončení rekonstrukce přivaděče mezi Boskovicemi a Velkými Opatovice budou následovat ještě další tři. Konkrétně mezi Boskovicemi a Blanskem, Bořitovem a Blanskem a Lažany a Blanskem.

Voda stále kvalitní

Ředitel boskovické divize Vodárenské akciové společnosti zároveň upozornil, že za projektem není špatná kvalita vody. „Ta je v drtivé části Blanenska výborná už teď. Šlo o to, že jsme využili dotační výzvy. Dříve nebo později bychom potrubí museli opravit stejně, jelikož je staré několik desítek let," podotkl Fiala.

Mezi obce, do kterých voda z opravované části potrubí teče, patří například Šebetov. „Studie ukázaly, že ačkoli se dosud žádná větší havárie nestala, stávající zařízení je na konci své životnosti. Proto rekonstrukci vítám. Má cenu v podobných případech řešit problémy dřív, než nastanou," myslí si šebetovský starosta Zdeněk Čížek.

Výkopy za Boskovicemi sledují i archeologové. „Postupujeme tak při všech takto rozsáhlých pracích. Konkrétně zrovna tyto výkopy zasahují do velmi významného prostoru, který byl v pravěku hustě osídleným místem. Proto se snažíme, aby napáchané škody na takovýchto lokalitách byly co nejmenší. Ale zatím se nic zvláštního nenašlo," dodal archeolog z Muzea Boskovicka Roman Malach.