Kolem silnic na Blanensku tak v posledních dnech vyrostly v třímetrových rozestupech dřevěné kůly. Mezi nimi jsou natažené fólie, které skákajícím obojživelníkům nedovolí přecházet přes cesty. „Už máme všechny hotové. V úterý se nám podařilo dokončit poslední žabovod u křtinských rybníčků. Zábrany v Josefovském údolí i u arboreta u Křtin jsme stavěli minulý týden," vyjmenoval Forgáč.

Zábrany se podél rušných silnic staví už několik let. Dříve pod vedením Miroslava Kovaříka pomáhali s budováním zátarasů hlavně dobrovolníci. Letos se o ně poprvé stará Dům přírody Moravského krasu a jeho zaměstnanci. „Zábrany se každý rok staví na stejných místech. Jde o úseky, kde se v rozmnožovacím období snaží přes silnici přejít několik tisíc žab," vysvětlil Kovařík ze Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras.

close Jeden z žabovodů postavili ochranáři v Josefovském údolí u Adamova. zoom_in

Fóliové zábrany mají za úkol dovést žáby k nejbližšímu propustku pod silnicí, kudy se potom bezpečně dostanou na druhou stranu. „Díky žabovodům tak můžeme žáby navádět tři sta až čtyři sta metrů. V některých místech ale propustky nejsou, proto musíme každé ráno a večer chodit uvízlé obojživelníky přenášet na protější břeh," vysvětlil Forgáč. Zaměstnancům Domu přírody tak i letos pomáhá několik dobrovolníků. „Dělám to proto, že chci dát žábám šanci na život," přiblížil svoji motivaci jeden z nich Petr Klimeš.

Zábrany budou kolem silnic postavené zhruba měsíc. „Necháme je tam, dokud budou žabky přecházet. Potom je odstraníme. Na podzim, kdy se budou obojživelníci vracet do lesa na zazimování, už nebudou potřeba," dodal Forgáč.

GABRIELA CHLUPOVÁ