Propisovací tužku, ale i permanentku na koupaliště, vstupenku do kina či dokonce telefonování zdarma si mohou vysloužit v Letovicích lidé, kteří třídí starý papír. Tamní radní totiž vymysleli originální způsob, jak lidi je třídění odpadů motivovat.

„Dvakrát do roka, v červnu a v prosinci odměňujeme všechny, kteří se zapojí do třídění papíru. Minimální množství odevzdaného papíru pro získání odměny je dvacet kilogramů,“ přiblížil starosta Letovic Radek Procházka. Lidé tam musí na radnici předložit stvrzenky o odevdání papír ve sběrně a pak za jejich bodový součet obdrží ceny. „Odměny jsme se snažili navrhnout tak, aby byly motivovány všechny skupiny obyvatel města,“ dodal Procházka.

Podle starosty má systém smysl, například za loňský rok ve městě vytříděného papíru přibylo. „Zatímco v roce 2006 lidé v Letovicích odevzdali tři sta pětašedset tun papíru, v loni to bylo už přes čtyři sta sedmdesát tun papíru. Jen telefonních karet jsme lidem vloni vydali asi sto deset,“ doplnil Procházka.
Ne všichni Letovičtí, kteří třídí odpad si přitom pro ceny na radnici zajdou.

„Já papír sbírám, ale dávám jej vnoučatům do školy. Dělám to tak už léta, o tom, že jsou za to na radnici nějaké ceny jsem ani nevěděla,“ přiznala jedna z místních Františka Nečasová.

V Boskovicích podobný systém nezavedli a ani o něm neuvažují. „Přestože tady žádné body neudělujeme, mám z posledních čísel ohledně separace papíru velkou radost. Od roku 2003 se množství vytříděného papíru zvedlo desetkrát, z původních dvaačtyřiceti tun na čtyři sta čtyřicet tun,“ přiblížila boskovická místostarostka Jaromíra Vítková.

Podle ní se jim podařilo zvýšit zájem lidé o třídění odpadu především osvětou. „Do sběru se zapojily také mateřské a základní školy, kterým město zpětně z rozpočtu peníze za nasbírané množství kilogramů vyplácí. Mohou je pak použít jednak na ocenění nejlepších sběračů, nebo na různé aktivity třeba v rámci ekologické výchovy,“ dodala Vítková. Podobně je tomu i v Blansku.

„Žádný motivační systém nemáme, přesto si lidé na třídění odpadů zvykli a chystáme se proto nakupovat další kontejnery na tříděný odpad,“ sdělila starostka Blanska Jaroslava Králová.