Sedmdesátiprocentní sleva na veškerý sortiment, povánoční výprodej oděvů, značkové rifle za polovinu běžné ceny. Sotva skončila předvánoční nákupní horečka, nápisy na výlohách lákají lidi zpátky do obchodů. Za tradičními povánočními slevami však lidé na Blanensku jezdí hlavně do nákupních středisek do Brna. Obchodníci v menších městech velké výprodeje nechystají.

„Cenu našeho zboží ovlivňuje několik hledisek. Jednak se odvíjí podle doporučení výrobce, jednak podle slev v obchodních domech ve velkých městech a také podle zákazníků. Toto ale děláme průběžně. Žádné velké povánoční výprodeje mít nebudeme,“ uvedl Radek Šinkora, který v Blansku vlastní prodejnu sportovního zboží a jízdních kol.

Velké slevy zboží neplánují ani v papírnictví a hračkářství Wiky v Blansku. „My zboží zlevňujeme průběžně během celého roku. Povánoční výprodeje nechystáme,“ uvedla vedoucí obchodu Františka Ševčíková.

Povánoční výprodej různých druhů zboží slibují naopak v nedávno otevřeném Tescu v Boskovicích. Slevy dosahující sedmdesáti procent tam začaly už v neděli a podle stavu zásob potrvají do patnáctého ledna. „Až se sedmdesátiprocentní slevou nakoupí zákazníci pánské, dámské i dětské oděvy, a až o polovinu levněji nabízíme hračky a vánoční dekorace. S pětadvaceti­procentní slevou pak lze pořídit vánoční domácí potřeby a dekorace a zboží z oddělení papírnictví,“ vyjmenovala mluvčí Tesca Eva Karasová.

Slevy se nevyplatí

Podle majitelů menších obchodů na Blanensku však povánoční výprodeje zboží s vysoko procentními slevami můžou nabídnout jen velké obchodní domy. Maloobchodníkům se nevyplatí.

„Třicetiprocentní slevu na knížky, kterou dává například Tesco, si maloobchodníci nemůžou dovolit. Tolik na nich ani sami nemají,“ vysvětlil knihkupec Ivo Krajíček z Boskovic.

Sedmdesátiprocentní sleva je nereálná také podle prodejce sportovního zboží, Radka Šinkory. „Po dvacetiprocentní slevě se už dostáváme na nákupní cenu zboží. Pokud velké obchody vyprodávají například se sedmdesátiprocentní slevou a lákají na ni lidi, musí cenu zboží nejdřív navýšit,“ přiblížil obchodník.

Lidi však povánoční výprodeje zboží lákají. Koupit si něco hezkého pro radost, plánuje také Jitka Skotáková z Němčic. Do obchodů na Blanensku si nechystá, po slevách se podívá v nákupních střediscích v Brně. „Žádné velké nákupy sice neplánuji, něco pěkného na sebe si ale v povánočních výprodejích většinou koupím. Letos bych ráda sehnala nějaké kvalitní rifle,“ řekla Skotáková a doplnila, že za nákupy se tradičně vydává do Brna. „Oblečení nakupuji většinou v Brně. Ani by mě nenapadlo, že v menších městech jako je Blansku, funguje něco takového jako povánoční výprodeje. V Brně je navíc kromě slev také daleko větší výběr,“ dodala žena.