Chceme původních pětaosmdesát korun za metr čtvereční, jak jste dřív slibovali. O to několik let usilovali lidé v Ráječku, kteří vlastní pozemky, na nichž teď stojí silnice do Blanska a dvě obslužné cesty. Cena za jejich pozemky totiž měla být nižší. Krajští úředníci nyní jejich původní představě o ceně vyhověli. Jenže teď zase dělají průtahy někteří majitelé půdy.

Mezi bojovníky za vyšší cenu pozemků je žena, která si nepřála zveřejnit své jméno. Redakce Blanenského Deníku je zná. „Pořád úřadují a nedostala jsem nic zaplaceno. Dokonce mi řekli, že jsem notorická stěžovatelka. Smlouvu podepíši, až nabídnou sto padesát korun za metr čtvereční, a to jak za pozemky pod silnicí, tak za pozemky pod cestou,“ popsala svůj postoj žena. Ta nesouhlasí s rozdílnými cenami. Za půdu pod silnicí by podle návrhu kupní smlouvy měla dostat přes sto korun za metr čtvereční, za pozemek pod cestou pouze přes sedmdesát korun. Majitelka pozemků si uvědomuje, že když se obě ceny zprůměrují, dostane víc než původně požadovaných pětaosmdesát korun za metr čtvereční. „Krajští pracovníci náš požadavek splnili. V dnešní době ale cena pozemků vzrostla,“ míní žena s tím, že je chyba zaměstnanců kraje, že výkupy několik let protahovali.

Kupní smlouvu už podepsal například Miroslav Pokorný z Ráječka. „Mám tam tři pozemky. Když spojím rozdílné ceny za pozemky pod cestami a silnicí, dostanu kolem sedmadevadesáti korun, což je víc, než jsme po kraji požadovali,“ je spokojený Pokorný. I když Ráječkovští čekali na peníze šest let, silnici Ráječko – Blansko si chválí. „Získali jsme tím. Silnici využívají motoristé i chodci. Vzdálenost do Blanska se nám tak trojnásobně zkrátila. Nemusíme se hnát do kopce a z kopce,“ řekl Pokorný.

Podle starosty Ráječka Víta Rajtšlégra si někteří odpůrci návrhu kupní smlouvy myslí, že cena pozemků ještě vzroste. „Pro ty vlastníky, kteří na dopisy z krajského úřadu nereagují, je to možná administrativně náročné. Musí se vyjádřit k návrhu kupní smlouvy, souhlasit a zaslat originály různých listin,“ míní Rajtšlégr. Když nebudou pozemky co nejdřív vykoupeny, Ráječko to podle něj nijak neovlivní. „Pozemky vykupuje majetkový odbor krajského úřadu,“ řekl.

Problematiku v Ráječku za dlouhou dobu jejího trvání do detailu zná Liliane Škárková z majetkového odboru krajského úřadu. „Kdo smlouvu odsouhlasí, ten peníze dostane. Od těch, kteří nesouhlasí nebo na naše dopisy nereagují, pozemky nevykupujeme,“ sdělila Škárková. Za čas podle ní krajští pracovníci situaci vyhodnotí a podle výsledku se rozhodnou, co podniknou dál. Cenu zvednout nemusí. „Bylo by to nefér vůči lidem, kteří už peníze dostali,“ myslí si Škárková.