Stavba nového velkého parkoviště u nemocnice už je připravená. Má začít asi za dva týdny. Pokud vše půjde podle plánu, bude 134 nových míst pro auta k dispozici v závěru letošního září. „Problémy s parkováním jsou zde dlouhodobé. Jsme rádi, že se to brzy vyřeší," uvedla ředitelka Nemocnice Blansko Vladimíra Danihelková. Nové parkoviště vznikne nad nemocnicí u Zahradní ulice. „Některá místa budou otevřená, jiná zastřešená. Počítáme i s místy pro invalidy. Celkem tento projekt bude stát šestnáct milionů korun," vypočítal blanenský starosta Ivo Polák. Podle něj větší část zaplatí Blansko ze svého rozpočtu. Čtyři miliony město dostane od Jihomoravského kra­je.

Výstavba nových parkovacích míst by neměla zasáhnout do chodu nemocnice. „Všechno se bude dít mimo náš areál, takže s žádným omezením ani narušením běžného provozu nepočítáme," upřesnila ředitelka Danihelková.

U nemocnice je teď přes čtyřicet parkovacích míst zdarma, dalších třiadvacet jich je uvnitř areálu. Tam je parkování bezplatně jen prvních patnáct minut, pak za každou hodinu řidiči zaplatí deset korun. Jestli se bude platit i na novém parkovišti, ještě není jasné. „Plánujeme, že se změní organizace parkování po celém Blansku. Do poloviny června by měl být vypracovaný návrh změn a podle něj se zařídíme," vysvětlil Polák.

Od novinky si město mimo jiné slibuje vyřešení nedostatku míst v některých lokalitách. „Třeba u pošty v podstatě není možné zaparkovat. Místa jsou obsazená auty těch, kteří pracují v okolí. Když potom někdo potřebuje poslat dopis, nemá kde auto odstavit," uvedl starosta.

Problém s parkováním se ale jedním parkovištěm nevyřeší. „Víme, že špatná situace je hlavně v oblasti starých bytovek. To znamená v ulicích Údolní, Chelčického, 9. května a u Erbenovy základní školy. Tam se často stávají dopravní nehody," vyjmenoval Polák. Na příští rok tak město plánuje rozšíření Erbenovy ulice. „Chtěli bychom tam některá místa zvětšit a vybudovat kolmá parkovací stání, abychom nehodám co nejvíc zabránili. Kolmá parkovací místa pak plánujeme i o kousek dál v Údolní ulici," upřesnil Ivo Polák.

GABRIELA CHLUPOVÁ