„Z vlastních zkušeností vím, že když si potřebuji něco zařídit, musím si zajistit hlídání pro dítě. Abychom maminkám batolat pomohly, rozhodly jsme se v Černé Hoře zřídit hlídání pro děti do tří let,“ přiblížila jedna z trojice žen, které budou na batolata dohlížet, Danka Hury.

O cizí potomky se hodlá postarat buď v centru Beruška nebo přímo u sebe doma. „Jedna z nás bude pečovat o maximálně čtyři děti. To bych asi hlídala v centru, kde je velká mísnost a batolata bych tak měla pod dohledem. Pokud bych ale dostala na starost třeba jen jedno dítě, vzala bych si je k sobě domů. Aspoň by si mohlo hrát s mým dvouletým synem,“ plánovala Hury. Ona sama je momentálně na mateřské dovolené. Společnost cizích dětí uvítá podle ní také její dvouletý syn. „Malý se se mnou doma určitě někdy nudí. Když bude mít kolem sebe další děti, aspoň si bude mít s kým hrát,“ těší se Hury.

Miminka i batolata pohlídají v Centru pro rodinu Beruška v pracovním týdnu od úterý do čtvrtka. Která z maminek bude mít o hlídání zájem, musí se objednat telefonicky nebo mailem minimálně dva dny předem. O dítě se mu Danka Hury a Martina Kudláčková postarají dopoledne od devíti do dvanácti hodin. „Odpoledne od čtyř hodin do šesti děti zase bude hlídat třetí z nás, Linda Vlková. Když nestihnou rodiče děti vyzvednout ze školky, půjde pro ně ona a postará se o ně,“ doplnila Hury.

Hlídací službou nechtějí ženy z Berušky konkurovat místní školce. „Hlídáním předškolních dětí určitě nechceme nahradit mateřskou školku. Jedná se spíš o doplnění služeb, kdy jsou školky v současnosti přeplněné a tak nechtějí přijímat další děti. Tím méně děti, které ještě nedosáhly tří let. Právě na ty se chceme zaměřit,“ vysvětlila Danka Hury.

S dětmi plánuje trojice žen hrát hry, malovat si nebo cvičit. A v hezkém počasí také dovádět na dvoře před centrem. Malí rozpustilci se tak mají na co těšit. „Podobná služba se tady nikde nevyskytuje, je to spíš takový pokus. Ale rádi bychom, aby si na ni zvykly maminky nejen z Černé Hory, ale i z okolí,“ doufá Hury.