O něco méně peněz než v minulých letech tak letos investují do ohňostroje například v Šebetově. „Rozhodli jsme se v této oblasti šetřit. V minulosti jsme za silvestrovský ohňostroj platili i deset tisíc korun. Letos bude stát o polovinu méně. Cena ohňostrojů ale postupně klesla, takže v této době je možné i za pět tisíc korun uspořádat velice důstojný ohňostroj v délce osmi minut," vysvětlil starosta Šebetova Zdeněk Čížek.

Ohňostroj Šebetovští odpálí patnáct minut po silvestrovské půlnoci v tamním zámeckém parku. „Čas odpálení ohňostroje už je tradiční. Je to kvůli tomu, aby si lidé stihli navzájem popřát k novému roku doma s rodinou a pak stihli i ohňostroj v parku," řekl Čížek s tím, že akce je hojně navštěvovaná. „Každoročně se sejde i několik stovek lidí, a to jak obyvatel Šebetova, tak i třeba těch, kteří jsou v okolí na chalupě," podotkl Čížek.

O ohňostroj nepřijdou ani lidé v Boskovicích, ačkoliv samotné město jej už několik let nepořádá. „Ohňostroj jsme v minulosti organizovali v noci na Silvestra. Platili jsme za něj ale i desetitisícové částky, takže jsme s tím skončili. Ohňostroj totiž pořádají i Kulturní zařízení města Boskovice, takže to stačí," vysvětlila místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková.

Ohňostroj v kině

Boskovický ohňostroj tak bude letos součástí akce, kterou pořádají kulturní zařízení v letním kině. „Od pěti hodin odpoledne začneme promítat pásmo pohádek a v šest hodin vypukne ohňostroj," řekl ředitel Kulturních zařízení města Boskovice Oldřich Kovář s tím, že na ohňostroj se složili sponzoři. „Stát bude přibližně stejně jako minulý rok," podotkl Kovář.

V Blansku chystají k oslavám příchodu roku 2014 ohňostroje hned dva. „První bude součástí dětského Silvestra, který pořádáme v Kině Blansko. Akce začne ve tři hodiny odpoledne. Děti čekají soutěže, film a ve čtvrt na sedm odpálíme ohňostroj ze střechy kina," přiblížila Lea Stejskalová z Kulturního střediska města Blanska s tím, že o akci bývá velký zájem.

Druhý ohňostroj Blanenské čeká na Nový rok. Od pěti hodin odpoledne začne kulturní program a o hodinu později pyrotechnická show. Blansko za ohňostroje tentokrát zaplatí padesát tisíc korun, což je stejná částka jako loni.

Příchod nového roku oslaví ohňostrojem i Letovičtí. „Bude součástí silvestrovské půlnoci a odpálíme ho z mostu na letovickém náměstí. Zaplatíme za něj dvacet tisíc korun. Letos bude vylepšený kulovými efekty, tak se necháme překvapit, jak to bude vypadat," popsal letovický starosta Vladimír Stejskal s tím, že na letovickém náměstí se o silvestrovské půlnoci pravidelně schází okolo pěti set lidí.

Ani v Adamově od ohňostroje neupustili. Nechají si ho ale až na Nový rok. „Začne v sedm hodin večer s největší pravděpodobností na Alexandrovce. Například minule a předminule nám ale nepřálo počasí, takže jsme ho museli přeložit na jiný termín," řekl starosta Adamova Roman Pilát s tím, že za ohňostroj Adamov zaplatí deset až dvanáct tisíc korun.

Silvestrovské ohňostroje ve městech na Blanensku.