Do koše letí kelímek od jogurtu, pytlík od ranního čaje, prázdný flakónek od šampónu, sáček od chleba. Denní odpad se hromadí po každém. Aby to bylo spravedlivé vůči ostatním obyvatelům Blanska, rozhodlo se vedení města, že poplatek za odpad bude od července platit každý. Nově tedy i ti, kteří mají nahlášený trvalý pobyt na adrese Městský úřad Blansko.

„Zastupitelstvo města nyní schválilo novou obecně závaznou vyhlášku o místním poplatku. Podstatnou změnou v ní je, že zatímco podle staré vyhlášky platilo osvobození z poplatku za odpad pro občany s trvalým pobytem na Městském úřadu, za druhou polovinu roku, od letošního července, už budou platit všichni,“ uvedla blanenská starostka Jaroslava Králová.

Podle starostky bude nový systém pro Blanenské spravedlivější. „Odpad produkují všichni stejně, proto není logické, aby z poplatku za něho byl někdo osvobozený,“ dodala Králová.

V Blansku se vedení města pro změnu vyhlášky rozhodlo, protože lidí nahlášených na úřadě stále přibývá. Podle vedoucího Oddělení plateb, poplatků a rozpočtu Městského úřadu v Blansku Jana Šustáčka se lidi s trvalým pobytem na radnici dělí do tří skupin. „Jednak to jsou ti, kteří přišli o domov z různých rodinných důvodů, například při rozvodu. Pak zde také rodiče přihlašují problematické děti, které například odešly z domu nebo jsou závislé na drogách. A samozřejmě také blanenští bezdomovci,“ vypočítával Šustáček.

Právě skupina dětí, které rodiče odhlašují z domova a které tak pak mají trvalý pobyt na radnici, podle Šustáčka roste. „Počet mladých lidí bez domova se v Blansku stále zvyšuje. Týká se to například případů, když rodiče svoje dítě roky nevidí, tak je z obav ze dluhů způsobených potomkem a z následných exekucí raději z domu odhlásí,“ přiblížil Jan Šustáček.

Trvalý pobyt na Městském úřadu


Ke konci minulého roku bylo lidí s trvalým pobytem na blanenském úřadě zapsaných kolem čtyř set. A vypadá to, že jich letos ještě přibude. „Jak se teď začaly prodávat městské byty, vychází najevo nesrovnalosti v evidenci obyvatel. Týká se to například lidí, kteří se již odstěhovali, byt vrátili nebo byli vystěhováni soudně, ale stále si v něm nechali trvalý pobyt. Aby byt zůstal pro nového majitele bez závazku, rozhodli jsme se tyto lidi odhlásit. Pokud je ale nenajdeme, a nepřihlásí se jinde, budou mít pak trvalý pobyt právě na Městském úřadu,“ popsal Šustáček.

Město proto předpokládá, že kvůli těmto lidem počet Blanenských s trvalým pobytem na radnici letos ještě asi o osmdesát přibude. „Pro poplatek za odpad jsme se rozhodli také proto, abychom zamezili tomu, že by se na radnici přihlásili lidé účelově, třeba kvůli exekutorům. Bohužel stejně nemůžeme počítat s tím, že by nám jej platili všichni. Třeba z bezdomovců asi jen těžko budeme poplatek dostávat. Ale tak čtvrtina by jej odvádět mohla. A když dá sto lidí pět set korun za odpad, dělá to ročně padesát tisíc navíc,“ dodal Jan Šustáček.

Také v Boskovicích musí platit za odpad všichni. Vedení města o tom rozhodlo už o rok před Blanskem. „Dřív také lidí s trvalým pobytem na Městském úřadu byli od poplatku za odpad osvobozeni. Stále jich ale přibývalo. Proto už od začátku roku 2009 platí za odpad i oni,“ uvedla Petra Kozáková z Finančního odboru boskovické radnice.