V Blansku dluží asi čtyři sta lidí. „Z toho zhruba jedna třetina dluží déle než za dva roky. Jsou to převážně osoby, které se v místě svého trvalého pobytu nezdržují. Je tedy problém zjistit údaje potřebné k vymáhání poplatku, například zaměstnavatele nebo zda mají účet v bance. U ostatních neplatičů je ale úspěšnost vymáhání kolem devadesáti procent,“ sdělil vedoucí oddělení poplatků Jan Šustáček. Podle něj dluží lidé městu na poplatku za odpad od ledna 2002 do konce června tohoto roku milión šest set tisíc korun. „Je to včetně nezaplaceného poplatku v první splátce letošního roku,“ upřesnil Šustáček.

Množství neplatičů mají také v Boskovicích. „Je jich hodně a někteří dluží i tři čtyři roky,“ sdělila Petra Kozáková z finančního odboru. Město neplatičům posílá upomínky. Když nepomohou, přijde na řadu exekuce. „Peníze si bereme například z účtu v bance nebo z platu,“ řekla Kozáková a doplnila, že ke konci června má v Boskovicích zaplaceno sedmdesát procent lidí.

V Černé Hoře hrozí vedení městyse neplatičům nevyvezením popelnice. „Úřad opakovaně posílá výzvy a vyhrožuje tím, že kdo nemá štítek na popelnici pro příslušný rok, nebude se mu popelnice vyvážet. Problém je ale u domů, kde je více nájemců. Část z nich platí, a tak zde pravidlo o nevyvážení nelze uplatnit, protože mají popelnici společnou. A někteří neplatiči popelnici nemají,“ sdělil starosta Bohumil Hlavička.

Také v Adamově mají s neplatiči problémy. „Jsou to pořád ti stejní problémoví lidé, kteří dluží nejen tento poplatek,“ sdělila Dana Charvátová z ekonomického odboru a doplnila, že při neplacení se dlužná částka zvyšuje. „Když někdo nezaplatí za rok stanovených pět set korun, částka se zvyšuje o dalších pět set korun,“ dodala Charvátová.

Letošní termín pro zaplacení poplatku za odpad už vypršel lidem v Kunštátě. „Ten, kdo platí do tisíce korun, měl mít zaplaceno do poloviny února, nad tisíc korun do konce června,“ řekla Jitka Olšanová z městského úřadu. Podle ní má nyní zaplaceno přes devadesát procent poplatníků. „Teď zpracováváme údaje a neplatičům budeme posílat platební výměry. Pokud přesto nezaplatí, přibude k dlužné částce penále a pak může dojít i k exekuci,“ dodala Olšanová.

Adamov 500 Kč
Blansko 492 Kč
Boskovice 500 Kč
Černá Hora 500 Kč
Kunštát 450 Kč
Letovice 450 Kč
Olešnice 480 Kč
Velké Opatovice 480 Kč