"Nechci přerušit studium"

Čtyřiadvacetiletá Jitka Alexová z Blanska porodila dceru v lednu letošního roku a dotýkají se jí změny v oblasti porodného a mateřské dovolené. Je studentka. Pokud nepřeruší studium, nemá nárok na rodičovský příspěvek. Zároveň má možnost přihlásit na pobírání rodičovského příspěvku partnera a přitom zůstat s dítětem doma. U rodin, kde manžel vydělává víc, je to cesta, jak zvýšit státní podporu při mateřské dovolené.

Co říkáte na snížení porodného na třináct tisíc korun?
Tak určitě by bylo lepší těch sedmnáct, to je jasné.

Dokážete si představit, že byste si dítě s partnerem naplánovala podle toho, kdy budou příznivější státní příspěvky?
Tak to určitě ne, takhle jsme neuvažovali.

Dnes je možnost přihlášení k pobírání rodičovského příspěvku rodiče, který není s dítětem doma, víte o tom?
Tohle využíváme. Zatím má partner nárok na rodičovský příspěvek a pak to přepíšeme na mě. Původně jsem chtěla zvolit mateřskou na tři roky, ale protože jsem nepřerušila studium, musela bych jít na čtyři roky. Navíc bych nedostala ani rodičovský příspěvek.

Půjdete kvůli výši státní podpory dříve do zaměstnání?
Kdyby byla rodičovská stejně velká čtyři roky, zůstala bych doma déle a prodloužila si mateřskou, ale takhle půjdu zřejmě dřív kvůli penězům. Kdybych měla další dítě, automaticky bych zvolila dvouletou variantu.

Některé obce doplácejí rodičkám rozdíl do výše porodného z loňského roku, máte takovou možnost ve svém bydlišti?
O tom jsem neslyšela, netuším, jestli je něco takového v Blansku. Kdyby ta možnost existovala, využila bych ji.

Myslíte si, že si dokážete během mateřské dovolené i přivydělávat?
Teď si nedokážu představit, že bych zvládala kromě dítěte ještě něco jiného, ale časem uvidíme. Momentálně potřebuji dokončit školu, jednou týdně budu muset dojíždět, to bude hlídání na partnerovi. Kdyby byla nějaká zajímavá příležitost na práci doma, využila bych ji.

Klikněte pro zvětšení

 

"Porodné padlo na opravu auta"

Miroslava Kubíčková ze Senetářova sice porodila dceru před změnami z přelomu roku, přesto se pro ni také mění podmínky státní podpory na mateřské dovolené. Porodné měla vyšší, než mají matky od letošního roku, ale už také musela nahlásit délku své mateřské dovolené. Při plánování dětí se s manželem změnami v systému státní podpory rozhodně neřídí.

Jak jste s manželem naložili s porodným, pomohla vám částka do začátku?
My jsme celé porodné investovali do opravy auta.

Co si myslíte o snížení porodného od ledna letošního roku?
Myslím, že je to celkem jedno, jde o jednorázovou částku. Asi by matkám víc pomohlo, kdyby zůstal rodičovský příspěvek ve stejné výši po celou dobu mateřské dovolené.

Co se pro vás konkrétně změnilo?
S novým zákonem jsem si musela vybírat, jestli chci být doma tři nebo čtyři roky. Byla bych radši s dítětem doma déle, ale těžko bych poslední rok vyšla s příspěvkem tři a půl tisíce korun na měsíc.

Kdy plánujete návrat do práce?
Až bude mít Klára tři roky, musela bych jít do práce. Ale spíš než návrat do zaměstnání plánuji druhé dítě.

Byla byste svolná přizpůsobit plánování potomka aktuálnímu politickému vývoji, třeba si počkat, až bude situace výhodnější?
To tedy ne. Především bych chtěla, aby mezi dětmi nebyl příliš velký věkový rozdíl. Kdybych se řídila výší příspěvků, šla bych po třech letech do práce a neplánovala další dítě. Skončila mi smlouva se zaměstnavatelem, po dalším porodu mně už nebude vyplácet devětašedesát procent z platu. Od začátku bych měla mít rodičovský příspěvek a nebudu si moci vybrat, jak dlouho budu s dítětem doma. Sedm a půl tisíce budu dostávat pouze do jedenadvaceti měsíců, potom se částka snižuje na oněch tři a půl tisíce.

Víte o tom, že některé obce doplácejí rodičkám peníze do výše loňského porodného? Funguje to i ve vaší obci?
To tedy nevím, to opravdu někde dělají? U nás asi ne.