Nad stoly jsou už rozvěšená první dílka. „Zatím máme tři, ale víc se jich určitě sejde odpoledne,“ doufá Šťastná.

Akci vyhlašuje dodavatel kávy a blanenská kavárna se jí letos účastní počtvrté. „První rok byla účast malá, ale v posledních letech se sjíždí lidé zdaleka, třeba z Vysočiny,“ dodává překvapeně žena.

Speciální papírky pak odveze dodavatel a z jednotlivých básniček složí zpěvák JP Cooper píseň na své nové album. Kdo elektronicky pošle svou báseň, může navíc získat lístky na jeden z jeho koncertů.

Své rýmy skládá také Alois Šťastný, který přišel na dopolední hrnek osvěžujícího nápoje s manželkou. Účastní se každý rok. „Vždycky mě donutí, ale nakonec to nedopadlo tak špatně,“ tvrdí muž s úsměvem.

Tvoří báseň o počasí, protože i když mrzne, tak svítí slunce a to podle něj přichází nápady samy. „Pokud akce bude i příští rok, tak přijdu zas,“ slibuje Šťastný.

Den poezie oslavuje také strom Básníkovník na náměstí Svobody před radnicí. Pátým rokem jej připravila blanenská knihovna. Její pracovníci po celý rok vybírají různé básně, které pak přepisují a zalaminované pověsí na strom.

Každý, kdo jde okolo, si pak může utrhnout dílo, které se mu nejvíc líbí a schovat si je na památku. „Většinou hned první den je skoro vše rozebrané, lidem se tato akce líbí,“ popisuje knihovnice Pavlína Gargošová. Básničky budou před radnicí viset až do pátku.

TEREZA HANUSOVÁ