Děti se díky ní na celé odpoledne přenesou do doby, kterou znají jenom z pohádek. „Odpoledne zahájíme úvodním slovem, po kterém na nádvoří přijede královský průvod v čele s králem a královnou. Ti budou sedět v kočáře taženém koňmi,“ řekla Romana Synakieviczová z občanského sdružení Za rozvoj města, které slavnost organizuje. Král potom za zvuků fanfár pronese řeč ke svým dvořanům, mezi kterými nebudou kromě dětí chybět rytíři, kejklíři a další postavy.

„Děti pak uvidí rytířský souboj, divadlo s kaskadérskými kousky a budou si moct také zasoutěžit v několika různých disiplínách. Zveme je, aby přišli pokud možno v kostýmech, ve kterých se můžou vyfotit vedle krále nebo třeba v jeho kočáře,“ řekla Synakieviczová a dodala, že loni přišla v kostýmech naprostá většina dětí.

Kromě soutěží a představení bude na nádvoří také jarmark, kde své umění předvedou výrobci perníčků, keramiky, šperků a další řemeslníci. „Loni jsme tuto akci organizovali poprvé a přišlo zhruba patnáct set lidí, což je na Rájec–Jestřebí velice slušná návštěva. Takový úspěch nás samozřejmě povzbudil a rádi bychom ze slavnosti udělali každoroční tradici,“ řekla Synakieviczová s tím, že letos očekávají podobný počet lidí. Pokud tedy bude hezké počasí. V případě silného deště by akci zřejmě zrušili.

S historií slavnost žádnou souvislost nemá. Hlavním cílem je, aby se děti pobavily a užily si krásný den, který bude nádvoří zámku patřit jenom jim. Ani rodiče se ale nebudou nudit a užít si můžou třeba dobrot z udírny nebo medovinu. K dobré zábavě určitě přispěje i kapela Šošůvská schola, jejíž loňské vystoupení měl velký úspěch. „Akce začne ve dvě hodiny odpoledne a měla by trvat zhruba do pěti nebo do šesti. Odpoledne vyvrcholí netradičním ohňostrojem,“ láká Synakieviczová­.

ONDŘEJ BACÍK