„Pro mě je to šok. V dobrém samozřejmě. S tak prestižním oceněním jsem ani ve snu nepočítal. Mám obrovskou radost a je to pro mě odměna za dosavadní práci. Moc si toho vážím,“ řekl muž, který je zaměstnaný jako odborný pracovník ve Správě jeskyní České republiky.

Na knize pracoval dva roky a vyšla loni. Polovinu rozsahu zaplňují unikátní fotografie. Řadu z nich nafotil přímo autor. Nechybí například ani nepříliš známé historické snímky legendárního badatele Karla Absolona.

„Cílem knihy není rozvláčně odborně popisovat určitou problematiku oblasti. Text jsem rozdělil do kratších údernějších kapitol. Jedná se například o geologický vývoj oblasti, kapitolu o životě pravěkých lidí a zvířat, o prvních výpravách badatelů do Moravského krasu včetně jejich medailonků. Lidé se dozvědí také spoustu zajímavých věcí o současných objevech jeskyňářů v krasu,“ přiblížil obsah knihy Zajíček.

S trochou nadsázky se podle něj dá považovat za bibli Moravského krasu. Jednalo se už o jeho čtvrtou publikaci. Podle pracovníka Muzea Blanenska Milana Koudelky, který byl jedním z recenzentů, nová kniha zviditelní region a spoustě lidí rozšíří obzory. „Není to žádná vědecká publikace pro úzký okruh lidí. Naopak. Atraktivní a čtivou formou je tam dokonale zmapovaný Moravský kras včetně spousty krásných fotografií,“ řekl Koudelka.

Cyklostezka. Ilustrační foto
Školáci získali ocenění za návrh cyklostezky