Zatímco synagoga bude hotová už v červnu příštího roku, opravy obecního domu neboli bývalé školy potrvají zhruba o rok déle.

V synagoze se dělníci zaměří na vlhké zdi, opravu vytápění a také střechy. Většina částky ale padne na opravu bývalé školy v Bílkově ulici, který je ve špatném stavu. „Vlastníkem obou staveb je židovská obec, která na opravy dostala peníze z Integrovaného operačního programu. Škola se pronajímala na ubytování, ale lidé se o ni nestarali dobře. Je třeba vyměnit podlahy, omítky, fasádu,“ uvedla místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková.

V obecním domě vznikne kulturně-vzdělávací centrum. „Bude sloužit k pořádání akcí se židovskou tématikou. Také vznikne zázemí pro průvodce, protože v synagoze žádné není. Počítá se i s volnými prostory pro neziskové organizace a stálými výstavními plochami,“ vyjmenovala radní.

Z projektu Revitalizace židovských památek Federace židovských obcí získala dotace například i pro Mikulov.

Město Boskovice na opravu památek, které vlastní židovská obec, přispívat nemůže. Nyní však opravuje židovský dům ve Zborovské ulici, který je majetkem města. Budova díky rekonstrukci za milión korun dostala nové dveře, střechu i balkón.