Zelenou několik let plánovanému projektu nyní dává evropská dotace ve výši dvou milionů a šesti set tisíc korun. Za tyto peníze nechá obec nejen postavit rozhlednu, ale ve spolupráci s okolními obcemi také propojí regionální cyklotrasy.

Už nevyhovující vodojem z konce šedesátých let stojí nad Žernovníkem ve výšce asi čtyři sta padesáti metrů nad mořem v místech, odkud je krásný výhled do okolí. „Rozhledna je součástí územního plánu od roku 2006. Starý vodojem už je zastaralý a kapacitou kolem padesáti kubíků hlavně v létě často nestačí. Takže chceme postavit nový vodojem s větší kapacitou a ze starého udělat rozhlednu,“ uvedl starosta Žernovníku Josef Zvěřina. Podle něj stavaři využijí betonového korpusu vodojemu, kde vznikne technická místnost, a na něm postaví šestihrannou rozhlednu ze železa a dřeva o výšce dvanácti metrů. U rozhledny bude i místo na odpočinek s lavičkami. „Nebude tam žádná stálá obsluha, vstup na rozhlednu bude volný,“ doplnil Zvěřina s tím, že turisté z rozhledny uvidí celé Boskovicko, Rájecko, Pálavské vrchy, za dobré viditelnosti i vrcholky Jeseníků. Žernovničtí však musí nejdřív postavit nový vodojem. Se stavbou rozhledny proto počítají v příštím roce.

Rozhledna bude vítaným cílem hlavně turistů na kolech, protože kolem povede cyklotrasa, zčásti nově značená. „Počítá se s propojením na stávající trasu 5197, jejího doznačení směrem na Skaličku a vyznačení nové trasy přes obce Lubě a Hluboké Dvory,“ přiblížil starosta Žernovníku.

Na Blanensku stojí rozhledny nad Adamovem, u Veselice, na Malém Chlumu v katastru Krhova, v Kozárově, v Olešnici či v Rudce u Kunštátu. Mezi turisty jsou rozhledny obecně velmi oblíbené. Potvrzuje to Martina Hejčová z blanenské informační kanceláře Blanka. „Rozhledny patří k nejžádanějším cílům, někteří turisté se dokonce vydávají na výlety speciálně po rozhlednách. V okolí Blanska je oblíbenou stálicí rozhledna u Veselice, velký zájem vzbudilo otevření zrekonstruované Alexandrovky u Adamova. Každá další může být zajímavým lákadlem pro turisty,“ míní Martina Hejčová.

Na Blanensku v dohledné době vyroste ještě další rozhledna, kterou plánují postavit ve Velenově. Jedna z nejvyšších rozhleden v České republice bude měřit pětašedesát metrů, nabídne tři vyhlídkové plošiny i restauraci. „Nyní čekáme na schválení změny územního plánu, což by mělo být v červnu. Pak požádáme o stavební povolení a pustíme se do stavby,“ nastínil starosta Velenova Jan Havelka.

Podle místopředsedy Klubu přátel rozhleden Pavla Gejdoše stojí v České republice asi tři sta rozhleden. Klub eviduje i několik rozhleden přímo na vodojemech podobně, jako to plánují v Žernovníku. „Vodojemy jsou obvykle na nejvyšších místech v krajině, takže v Žernovníku to má smysl. Nové rozhledny vítáme, ale musí být na vrcholcích kopců, aby odtud byl opravdu výhled. Což bohatě splňuje projekt ve Velenově, je výborně vymyšlený,“ uvedl Gejdoš.