Vodojem z šedesátých let s kapacitou padesáti kubíků už místním hlavně v létě nestačí. „Vodojem je zastaralý a místy propouští vodu," popsal starosta Žernovníku Josef Zvěřina.

V obci má proto vyrůst vodojem nový a z toho starého vznikne rozhledna. „Vodojem stojí ve výšce čtyř set padesáti metrů nad mořem a je odtud krásný výhled. Navíc se nebude muset celý bourat," uvedl starosta. Stavaři využijí betonového korpusu vodojemu, kde bude technická místnost. Nad ní postaví šestihrannou rozhlednu ze železa a dřeva. „Bude vysoká asi dvanáct metrů," dodal Zvěřina.

U rozhledny vznikne místo pro odpočinek s lavičkami. Vstup na rozhlednu bude volný, bez obsluhy. Na rozhlednu zamíří hlavně turisté na kolech, protože kolem ní povede cyklotrasa. „Vznikne nová osmikilometrová trasa a další čtyři kilometry stávající pivní stezky chceme doznačit," popsal starosta.

Vedení obce se chystá na stavbu vypsat výběrové řízení. „Máme na rozhlednu rozpočet osm milionů korun, ale doufáme, že to bude nakonec méně. Chceme požádat i o dotaci," nastínil Zvěřina. Stavět se má už na podzim. První turisté na rozhlednu zavítají v červnu příštího roku.

VERONIKA MACHOVÁ