Vzít si do kapsy pár drobných a vydat se zavolat z telefonní budky. Takovou situaci někdy zažil snad každý. Kvůli stále nižšímu zájmu už však mnozí nebudou mít příležitost volat. Nebude totiž odkud. Po celé republice se ruší telefonní automaty. To se nevyhne ani Blanensku, kde provozovatel telefonních automatů Telefónica O2 zruší dvacet budek.

Veřejný telefonní automat není už například v Bezděčí u Velkých Opatovic. „Ze všech přidružených obcí zrušili zatím telefonní budku jen v Bezděčí. Zástupci O2 nám pouze dali na vědomí, že automat už nebudou provozovat,“ sdělil starosta Velkých Opatovic Jiří Bělehrádek.

Podle Aloise Dobeše z Bezděčí zejména starší lidé nesouhlasili. „Automat zde zrušili nedávno. Někteří starší lidé sice protestovali, ale nezbylo jim nic jiného než si zvyknout,“ uvedl Alois Dobeš. Ten je už zvyklý telefonovat z pevné linky. „Většina lidí už má doma mobilní telefon a já už léta používám pevnou linku,“ dodal.

Zejména rozšiřování signálů jednotlivých mobilních operátorů je i jednou z příčin rušení telefonních automatů. „Dochází ke zřetelnému poklesu o využívání telefonických budek, a to zejména v kategorii obcí do tisíce obyvatel. Existují některé automaty, odkud nebylo za celý rok ani jednou voláno,“ sdělila tisková mluvčí Českého telekominukačního úřadu Dana Makrlíková.

Aby však pracovníci Telefónica O2 mohli veřejný automat zrušit, musí nejdřív provést analýzu situace v okolí, výnosů a nákladů na jednotlivé přístroje. „Prověřujeme vždy konkrétní místa. Někde například místo dvou automatů na karty a mince umístíme jen jeden,“ uvedl tiskový mluvčí společnosti Telefónica Martin Žabka.

Z celkovéhopočtu dvou tisíc dvě stě veřejných telefonních automatů, které jsou v Jihomoravském kraji jich na Blanensko připadne dvě stě sedmnáct.
„Počítáme s tím, že na jižní Moravě deinstalujeme šest procent z celkového počtu automatů. Jenom na Blanensku dojde v průběhu letošního roku ke zrušení dvaceti budek,“ řekl Žabka.

Podle něj se ale často stává, že na některých místech zmizí veřejné automaty jen na chvíli. „Automaty mnohde dočasně deinstalujeme, protože aparáty i celé budky je třeba opravit. Poté je ale vracíme zpět,“ dodal.

Český telekominukační úřad, který na rušení telefonních budek dohlíží, ale zároveň vydal i pravidla, podle kterých se některé z automatů rušit nemohou. Například v obcích od tisíce do pěti tisíc obyvatel musí být nejméně jenda budka na každých dvanáct set obyvatel. Ve městech, která mají od pěti do padesáti tisíc lidí, musí být jedna budka na každé dva tisíce obyvatel.