„Takovou první myšlenkou byla asi naše snaha nějak zatraktivnit prostředí Býkovic. Už nějakou dobu tam máme penzion U Tří volů, tak jsme se se společníky shodli na tom, že bychom rádi využili i budovu bývalého mlýna. Někdy v prosinci loňského roku jsme značně poničený dům i s jeho okolím koupili a od té doby probíhá jeho renovace,“ popsal prvotní impulsy jeden z vlastníků mlýna Milan Růžička.

Ten společně se svými dvěma kolegy dohlíží nejen na chod zavedeného penzionu, ale také na probíhající rekonstrukci starodávné dominanty Býkovic.

„Máme přesné plány toho, jak mlýn vypadal v roce 1820. Nechali jsme provést různé průzkumy, takže víme, že kromě mlýnice se dvěma mlýnskými kameny tam stála například světnice s kachlovými kamny, sporákem a dalším vybavením. Součástí mlýna byl také náhon a rybník. Našim cílem je opravit mlýn do takové podoby, jakou měl právě v tom roce 1820, to znamená, aby byl také plně funkční,“ vysvětlil Růžička.

Na renovaci domu přitom dělníci a různé firmy pracují už více než půl roku. Dalších zhruba sedm měsíců si ještě oprava mlýna vyžádá. „Je to hodně práce, protože necháváme dělat přesné repliky většiny vybavení, včetně šindelové střechy, dveří nebo mlýnského kola. Chceme, aby budoucí návštěvníci poznali mletí mouky se vším všudy. I proto plánujeme v areálu mlýna zařídit tři pokoje pro hosty a uvést do provozu vinný sklípek,“ nešetřil velkými plány budoucí pán mlýna.

Podle něj by se měl stát býkovický mlýn zřejmě jediným plně funkčním zařízením svého druhu v republice. Zároveň ale přiznal, že práce ještě zdaleka nejsou u konce. „Některé místnosti jsme museli postavit úplně znova. Pan Mikýška z Čech nám vyrábí mlýnský mechanismus včetně kola. Do konce roku bychom je měli celé nainstalovat,“ vyjmenoval Růžička.

Zároveň dodal, že podobný špás přijde jemu a jeho společníkům odhadem na deset milionů korun.