Ve čtvrteční protestní akci bude mít zastoupení například podnik Agrospol Knínice. „Je to velmi složitá problematika. V tuto chvíli stále ještě nevíme, za jakých podmínek budeme příští rok hospodařit a jak na ně máme v provozu reagovat. Jestli zůstaneme vůbec konkurenceschopní. Neříkám, že reforma zemědělství je celá špatně, ale za mě v tuto chvíli nemáme rovné podmínky,“ řekl Deníku Rovnost ředitel zmíněného agrárního družstva Ladislav Menšík.

Na protestní jízdu zemědělců bude dohlížet na silnici I/43 policie. Podle mluvčí Lenky Koryťákové jde o nahlášenou akci. „Na místě budou hlídky dohlížet na plynulost provozu. Kolony se budou tvořit, ale vše by se mělo obejít bez vážnějších komplikací,“ dodala policistka.

Tým odborníků z českých univerzit a dalších odborných pracovišť nedávno dokončil revizní výzkum v Býčí skále na Blanensku. Tam v roce 1872 objevil badatel Jindřich Wankel pohřebiště ze starší doby železné. Na snímku odběr půdní DNA.
Pravěké dožínky v Býčí skále přiblíží Wankelovy nálezy. I s unikátní kopií vozu

Nejen domácí zemědělci považují nová pravidla hospodaření v zemědělském sektoru za příliš ambiciózní a neodpovídající současné situaci. Ohledně vysokých vstupních nákladů v zemědělské prvovýrobě, především cen energií. V důsledku jejich uplatňování dojde podle nich k výraznému snížení konkurenceschopnosti evropského zemědělství vůči ostatním částem světa a následnému snížení objemu produkce. „Udělejme z výzvy Green Deal výzvu Real Deal. Není možné, abychom dobrovolně utlumili zemědělskou výrobu v evropských zemích, kde platí velmi přísná pravidla pro ochranu přírody, ochranu zvířat a pro bezpečnost potravin. A museli se více spoléhat na dovoz potravin, které ani zdaleka nedosahují současných ekologických standardů Evropské unie,“ uvedl v tiskové zprávě prezident Agrární komory České republiky Jan Doležal.

České zemědělské organizace společně s kolegy ze Slovenska, Polska, Maďarska, Bulharska, Chorvatska, Estonska, Litvy a Rumunska požadují, aby nová pravidla byla o rok odložena a zemědělci i dozorové organizace měli dostatek času se na zásadní změny připravit.