Na krku tři děti, výplaty se už tři měsíce opozdily, noční sny ještě tíží dluhy z bohatých Vánoc. Jednou se přece musí usmát štěstí. Nejeden člověk v Blansku zkusil vloni zvýšit svoje životní úspory pomocí hazardu. I v minulém se tam otvíraly další herny. Nový Sport bar a herna například nedávno přibyl ve výškové budově na Wanklově náměstí. Město však z hazardu vloni získalo o dobrou třetinu méně peněz než v roce 2008.

„Počet výherních automatů v Blansku v loňském roce klesl přibližně o třetinu. Zatímco v druhém pololetí roku 2008 jsme dali povolení osmadevadesáti přístrojům, v roce 2009 ve stejném období už jen osmašedesáti. To se samozřejmě odrazí na částce, kterou za jejich provoz vybereme,“ uvedla Marcela Horáková z Odboru školství, kultury, mládeže a tělovýchovy Městského úřadu v Blansku, který automaty eviduje.

Přes tato čísla podle vedení města v Blansku hazard jen kvete. „Výherní automaty sice ve městě ubývají, ale to bohužel neznamená, že by ubyli také hráči hazardu. Hrací přístroje totiž nahrazují novější videoterminály. A ty nemůžeme ani nijak omezit, ani z nich nemáme žádný zisk,“ přiblížila blanenská starostka Jaroslava Králová.

Videoterminály představují novou generaci hazardních her. Sázky na nich jsou podstatně vyšší a z jejich provozu město nemá ani korunu. „Videoterminály totiž spadají pod Ministerstvo financí, nemůžeme je tedy nijak ovlivnit. Proto jsme také v červenci zrušili vyhlášku, která časově omezovala hru na výherních automatech,“ vysvětlil místostarosta Blanska Lubomír Toufar.

Podle místostarosty to bylo nezbytné opatření, které mělo zabránit boomu ještě škodlivějších videoterminálů. „Kdybychom totiž znepřístupnili jen výherní automaty, přímo bychom hráče vháněli do náruče ještě horšího hazardu,“ dodal Toufar.

Podle aktuálních údajů není v Blansku už ani sedmdesát výherních automatů. O tom, na kolika videoterminálech hráči utrácí své výplaty, však městští radní pomalu ztrácí přehled. „Videoterminálů je tu každým rokem víc a víc. Jejich počet se tak dá jen obtížně uhlídat. Momentálně jej odhadujeme zhruba na sto padesát,“ řekla Králová.

Zatímco hrací automat musí město povolit každému, kdo splní podmínky dané zákonem, na výherní terminály nedosáhne. Jejich majitelé z nich Blansku navíc nemusí odvádět žádný poplatek. Přichází tak o peníze, za které by si mohly třeba děti hrát na nových hřištích. „V loňském roce bylo z výherních hracích přístrojů do rozpočtu města vybráno jen něco přes dva milión korun. A to je o více než jeden milión méně než v roce 2008. Pro město je to velká ztráta, když už tu hazard je, tak by z toho aspoň lidé mohli něco mít,“ prohlásila Horáková z Odboru školství.

Peníze, které vloni město vybralo od provozovatelů výherních automatů, použilo například na vybavení zahrad mateřských škol, zatravnění hřiště Sokola v Lažánkách nebo na provoz Dětského dopravního hřiště.