Na domě číslo jednapadesát v boskovické ulici Boženy Němcové svítí novotou okna i dřevěné zábradlí u balkonů. Na schránce je osm jmen. Čtyři mužská a čtyři ženská. Postižení ze zařízení Paprsek z Velkých Opatovic na Blanensku tu mají od začátku ledna nový domov. Kraj jim pronajal dvougenerační dům.

Ilustrační foto
Zemědělci ze Sloupu získali ocenění. Za ochranu přírody

Po dohledem asistentek se v Boskovicích snaží zařadit do běžného života. „O chráněném bydlení tady v ulici vím. Zaznamenala jsem, že v nedaleké Svitávce proti němu postavila část místních, nedopadlo to a proto našli místo v Boskovicích. S novými sousedy jsem se ještě neviděla. Vlastně ani nevím, jestli tam už bydlí nebo ne. Nemám s tím ale problém,“ říká Eva Paděrová, která žije nedaleko nového chráněného bydlení.

Po zazvonění u branky otevírá jedna z asistentek Lenka Hašková a pozdravit se přicházejí také dva muži, kteří bydlí v přízemí. „Já jsem Adolf. Říkají mi Áda. Bydlím tu měsíc na pokoji s kamarádem Jendou. Moc se mi tu líbí. Učím se vařit a to mě baví, i když mi to zatím moc nejde. Dnes jsme uvařili společně slepičí polévku a špagety s kečupem. Moc se těším, až otevře westernové městečko. Jsem zvědavý na divoký západ,“ usmívá se starší muž.

Koncert. Ilustrační foto.
Noční klid až později? Organizátoři akcí v Blansku mohou žádat o výjimky

Z nového bydlení je nadšený také jeho kamarád Jan. Ten jezdí dvakrát týdně pracovat do chráněné dílny ve Velkých Opatovicích. „Jsem šikovný na ruce a práce mě baví. Montuji elektroměry,“ vysvětluje.

Šikovné ruce se budou určitě hodit, protože u rodinného domu je předzahrádka a na dvorku také prostory, kde časem bude pro postižené dílna. „Správný chlap se musí o dům starat. I o zahrádku. Upravíme ji, prostříháme keře a něco tam nasázíme,“ plánuje Adolf.

Podle Lenky Haškové ve dvougeneračním domě v Boskovicích fungují dvě domácnosti. Postižení si pod nepřetržitým dohledem asistentek sami vaří, uklízejí a v jejich doprovodu chodí do města na nákupy, za lékaři nebo na procházky. Snaží se zvládat běžné denní činnosti. Část z nich jezdí pravidelně do práce do chráněných dílen ve Velkých Opatovicích a v Brně. „Mají tu možnost se osamostatnit a fungovat jako lidé v běžném životě. Hlavně v domácím prostředí. Mají tu více soukromí a místa než v Paprsku. Ale také se o sebe učí starat více sami než dosud. To je důležité,“ vysvětluje Hašková.

Mobilní rozhlas. Ilustrační foto.
Blanenská radnice informuje obyvatele i přes mobilní rozhlas

Například paní Evě, která bydlí ve druhé domácnosti se nové bydlení moc líbí. A je ráda, že si spoustu věcí může udělat sama. „Je to tady bezva. Boskovice jsou moc pěkné město a je tu klid. Dnes jsem vařila bramboračku. Včera bramboráky. A v sobotu to byly karbanátky s bramborovou kaší a palačinky. S péčí o domácnost nemám problém. Uklízení, to je moje. Pořád bych smejčila,“ směje se žena. Ještě rychlá společná fotka a už se servíruje oběd.

V podobném domácím prostředí žijí od ledna také další čtyři postižení ze zařízení Paprsek. Kraj pro ně v Benešově na Blanensku koupil rodinný domek.

Postižení se učí žít samostatně. V rodinných domech

/FOTO/ Boskovice a Benešov na Blanensku. Tam začátkem ledna našlo nový domov dvanáct postižených ze zařízení Paprsek z Velkých Opatovic.

Kraj pro ně chtěl původně postavit dva domy ve Svitávce a mentálně postiženým lidem pomoci začlenit se do běžného života. Záměr však narazil na odpor řady tamních obyvatel. Úředníci proto hledali jinou lokalitu.

MORAVSKÝ KRAS – regionální produkt®“ je značka pro výrobky, která garantuje zejména původ výrobků v Moravském krasu a okolí a jejich jedinečnost vyplývající z vazby na tento region.
Další výrobky dostanou značku Moravský kras. Zažádat o ni můžou podnikatelé

Osm postižených má nyní dlouhodobě pronajatý dvougenerační dům v boskovické ulici Boženy Němcové. Stavení majitel na své náklady opravil. Měsíční nájem tam je čtyřicet tisíc korun plus energie. „V domě jsou zařízené dvě běžné domácnosti. Někteří postižení mají vlastní pokoj. Společně využívají obývací pokoj s kuchyní a sociální zařízení. K dispozici bude je i malá zahrada,“ uvedla ředitelka Paprsku Marie Wetterová.

Zbývající čtyři postižení žijí od ledna v Benešově. Kraj tam koupil rodinný dům za šest milionů korun. „Postižení mají jak v Benešově, tak v Boskovicích k dispozici asistentky, aby měli čas si zvyknout na nové prostředí a aby mohli v bezpečí upevňovat a prohlubovat své znalosti a dovednosti. Mají možnost žít svůj život co nejvíce samostatně,“ dodala Wetterová.

Mobilní rozhlas. Ilustrační foto.
Blanenská radnice informuje obyvatele i přes mobilní rozhlas

Na vybavení domů v obou lokalitách uvolnil kraj dohromady 1,1 milionu korun. Dříve zakoupený pozemek ve Svitávce, kde se mělo původně stavět chráněné bydlení pro klienty Paprsku, nabídl kraj před časem k prodeji. „Komise už otevřela obálky s nabídkami, které se budou nyní projednávat. Takže pozemek již aktuálně kraj nenabízí," uvedla krajská mluvčí Monika Brindzáková.