VÁŽENÍ ČTENÁŘI, PODÍVEJTE SE, JAK ODPOVĚDĚLI NÁHODNÍ KOLEMDOUCÍ NA OTÁZKU, ZDA SE BOJÍ ŽE PŘIJDOU O PRÁCI DOLE POD ČLÁNKEM.

„Chystáme propouštění asi sto lidí. Některým už smlouva byla vypovězena. Příčinou tohoto snižování stavů je špatná situace na trhu. Metra v loňském roce vykázala ztrátu kolem padesáti miliónů korun, letos na tom budeme podobně špatně. Je tedy třeba zefektivnit výrobu,“ popsal situaci v závodě vedoucí představenstva firmy Vojtěch Pánik. Dodal, že počet zaměstnanců se z původních již okleštěných čtyř set šedesáti sníží na zhruba tři sta padesát.

Na propouštění už reagovali odboráři Metry. Podle jejich slov ale tato situace nemá východisko. „Projednali jsme to s vedením, jenže co s tím můžeme dělat? S propouštěním samozřejmě nesouhlasíme, ale stávkovat se nedá, protože vyhlášení stávky má svoje pevná pravidla. A kdybychom šli protestovat na náměstí, tak nás nikdo poslouchat nebude,“ postěžoval si člen odborů, který si nepřál být jmenován. Redakce Blanenskéh deníku Rovnost má jeho jméno k dispozici.

Své zkušenosti s propouštěním má také Miloš Bayer. Ten z Metry odešel už začátkem roku. „Dostal jsem tehdy na pět měsíců odstupné, snižovaly se stavy. Nakonec jsem se rozhodl odejít sám, nebál jsem se toho. Už jsem za svůj život vystřídal šest zaměstnání, teď se profesionálně věnuji sportu,“ komentoval svůj odchod z Metry Bayer.

Zároveň dodal, že směr, kterým se blanenský závod v poslední době ubírá, jej nepřekvapuje. „Je to celosvětový trend. Metra bývala špičkový elektrotechnický podnik. Jenže pak se stane, že takovou firmu dostanou noví majitelé, kteří s ní mají určité úmysly. Ty se pokusí naplnit a pak firmu zase prodají dál. Je jasné, že to výrobě neprospívá. Navíc není poptávka na trhu,“ míní.

ANKETA: Máte strach, že také přijdete o práci?
Anketa práce

Anketa práce

Dalším ze závodů na Blanensku, které v současné době utlumují výrobu, je ráječkovská Celestica. Ta některé své linky kvůli šetření přesouvá do Rumunska.

„Museli jsme nějaké zaměstnance propustit ke konci června. Bylo to z důvodu přesunu části výroby na žádost zákazníka. Ten si přál snížit náklady. Je třeba podotknout, že Celestica o těchto věcech nerozhoduje. Vždycky jde o požadavky konkrétního zákazníka. Navíc jsou určité typy výroby, pro které je vhodnější zázemí v jiných zemích,“ vysvětlila personalistka Celestiky Vlaďka Kozáková.

Další propouštění podle ní zatím vedení továrny nechystá. V závodě tak zůstává kolem čtyř set zaměstnanců. Omezení výroby v Celestice se ovšem dotkne i Ráječka. „Toto stěhování by se mělo dotknout i obyvatel obce, ale nepůjde o nic zásadního. Dá se mluvit maximálně o desítkách pracovníků. Jsme si také vědomi toho, že s přestěhováním části Celestiky ubude i peněz, které jsme dostávali na chod obce. Ovšem v tuhle chvíli ani nevíme, kolik peněz dostaneme od státu, takže těžko odhadnout, jaký to bude mít vliv,“ dodal místostarosta Ráječka Jaroslav Klimeš.