Během měsíce by měla z Josefovského údolí zmizet stavba minigolfu u penzinu U Kamenného kola. Bylo to rozhodnuto ve středu 27. února přímo na místě. Minigolf byl podle ochranářů postaven bez povolení. Na jeho odstranění se čeká osm let.

„Je to skutečně letitá kauza. V národní přírodní rezervaci Býčí skála, v první zóně chráněné oblasti, byla zahájena bez projednání s ochranou přírody stavba minigolfu. My jsme v průběhu provádění stavby byli na místě, upozornili jsme investora, že se tam děje něco, co nebylo dohodnuto s orgány ochrany přírody,“ vrací se k počátku kauzy vedoucí Správy CHKO Moravský kras Leoš Štefka.

„Odpověď byla taková, že stavební úřad o této věci ví. Když jsme si informaci ověřovali na stavebním úřadě v Adamově, tak tam bylo ohlášeno něco jiného, než se ve skutečnosti dělo. Ohlášeno bylo uložení hracích polí na stávající louku. Dali jsme tedy podnět k odstranění stavby,“ doplnil Štefka.

To ale nebylo všechno, že?
Sami jsme v té věci vedli správní řízení o uložení pokuty za neoprávněný zásah do chráněného území. To naše řízení také trvalo dlouho, vedly se různé přezkumy a nakonec padlo rozhodnutí, že náš návrh na pokutu byl v souladu se zákonem. Zda ale byla zaplacena, to už nevím.

I podnět k odstranění stavby zkoumaly různé soudy, ne?
Vlastní řízení o odstranění stavby, ve kterém se zkoumalo i to, zda ta stavba nejde dodatečně povolit, také mělo několikaletou historii. Naše rozhodnutí bylo napadeno v odvolání, zabývalo se tím ministerstvo životního prostředí, rozkladová komise ministra. Bylo řečeno, že stavba je v rozporu s ochrannými podmínkami chráněné oblasti, že tam nebude z hlediska ochrany přírody vydán souhlas k dodatečné legalizaci stavby. Potom nastoupila jednání stavebního úřadu. A dnes je to už několik let. Myslím si, že je smutné, že to trvalo takto dlouho. Nicméně končí to pravomocným rozhodnutím o odstranění stavby.

Jak tento závěr vnímáte?
Z hlediska ochrany přírody to chápeme jako precedens a signál, že není možné dělat si v tomto území, co chceme. Ukazujete to, že nelze spoléhat na to, že dostanu pokutu a jedeme dál. Je to cenné území, krásné údolí, a tak je potřeba se k němu chovat.

Co vlastně nepovolená stavba způsobila?
Byla poničena původní louka. To byl mokřadní biotop typický pro dno tohoto údolí. Máme k tomu posudky z hlediska botaniky i zoologie.

Jak vnímáte další zásah do krajiny, kterým je nyní zase odstranění stavby?
Samozřejmě že by bylo šťastnější, kdyby náprava tohoto zásahu byla provedena okamžitě potom, co se stalo. Těch osm let zakrývá tyto nešťastné zásahy. Tam jde o zásah do hydrologie louky, drenáž, byla tam skryta silná vrstva půdy, bylo to odvodněno. Vrátit původní stav tedy bude obtížné a zásah tam bude značný. To může být částí veřejnosti vnímáno jako nevhodný krok. Ale jde o princip a podmínky ochrany přírody by měly platit pro všechny.

Budete dál sledovat, jak je po odstranění stavby s loukou nakládáno?
Doporučili jsme, aby se tam vrátila půda z nivy, aby tam nebyla navezena ornice plná semen plevelů. Určili jsme složení travní směsi, která tam má být použitá k osevu. Bude také hodně záležet na čase a údržbě louky. Bude třeba pozemek pravidelně sekat.

Jsou na území chráněné krajinné oblasti ještě další černé stavby?
Bohužel ano. Bez povolení byla postavena například chata u Habrůvky a na území Moravského krasu dokonce šetříme jeden případ takto postaveného rodinného domku.