Když se chystají řidiči v páteční podvečer vyjet z Brna směrem na Svitavy, většinou už tuší, co je čeká. Pomalá jízda v koloně aut, do které se zařadí mnohdy už u brněnského Globusu. Příčinou kolon je provizorní kruhový objezd v Lipůvce. Koncem roku 2010 by jej měl nahradit zcela nový. Jeho stavba si vyžádá sedmdesát pět milionů.

Trasu z Brna do Blanska jezdí pravidelně například David Novák z Blanska. Na čekání na trase už si zvykl. „Dlouhé a pomalu se pohybující kolony aut jsem tam zažil už několikrát. Tvoří se hlavně v pátek nebo před státními svátky, a to zhruba od dvou do šesti hodin odpoledne. Popojíždění trvá třeba půl hodiny,“ uvedl.

Provizorní kruhový objezd v Lipůvce funguje už přes rok. Provoz na hlavní silnici se sice kvůli němu zpomalil, řidičům jedoucím od Blanska na Brno však výrazně ulehčil cestování. „Díky objezdu se zlepšila průchodnost křižovatky. V okamžiku, kdy je na silnici R43 větší množství kamionů, začnou se zde ale tvořit kolony. Kruhový objezd je totiž příliš úzký,“ sdělil vedoucí dopravního inspektorátu města Blanska Jaroslav Řezníček.

Podle něj v souvislosti s kruhovým objezdem nějak výrazně neubylo dopravních nehod, sitauce je zde však klidnější. „Není to místo, kde by docházelo k těžkým dopravním nehodám. Spíše k menším nehodám z nepozornosti,“ podotkl.
Zpomalení celého provozu přes Lipůvku naopak uvítalo vedení obce. „V celé dopravní situaci nevidím žádný problém. Jsme rádi, že auta přes obec nejezdí tak rychle. Navíc řidiči v kolonách nečekají hodiny. Provoz je zde sice pomalejší, ale plynulý,“ řekl místostarosta Lipůvky Zdeněk Zukal.

Už koncem roku 2010 by na místě provizorního objezdu měl podle Miroslava Neckáře z Ředitelství silnic a dálnic vyrůst objezd zcela nový. „Objezd bude určitě větší a šiřší. V současné době děláme všechna nezbytná opatření, abychom mohli se stavbou objezdu v půli příštího roku začít. Bude to ale obnášet i výkup okolních pozemků, proto se může konec celé akce prodloužit. Na nový objezd máme rozpočet sedmdesát pět milionů korun,“ sdělil Neckář.

Do doby než zde bude objezd nový a širší, budou muset řidiči využívat toho stávajícího. „Už jsem si zvykla a s kolonami po cestě domů počítám. Sice se zde tvoří, ale nejdéle jsem zatím čekala asi dvacet minut,“ vyjádřila se Jana Krejčířová, která jezdí každý pátek z Brna do Velkých Opatovic.

Jinou trasu domů volí pro páteční večery David Novák. „Protože už tam situaci znám, jezdím v pátek radši na Lelekovice a na Vranov, abych se kolonám vyhnul,“ podotkl.

Martina Vašková