Kdo chce vidět Boskovice z ptačí perspektivy, má jedinou možnost. Domluvit se v kostele. „Lidé tam ale mohou vystoupit na věž pouze výjimečně. Jsme tedy rádi, že patnáctého září bude konečně otevřena radniční věž. Turisté o o ni měli vždycky zájem. Denně se jich na výhled z věže ptalo zhruba pět,“ sdělila Miloslava Luňáčková z informačního střediska. Věž bude otevřena za zvuku famfár, bubnů a trubek. Lidé za pohled z ochozu zaplatí asi dvacet korun. Lístky pořídí v informačním středisku. „Počítáme s tím, že věž radnice bude otevřená ve stejné době jako hrady a zámky. V zimě na ni budou moct lidé vyšplhat jen, když se objednají. Uvnitř si vyslechnou i průvodce,“ podotkla Luňáčková.

Do věže vstoupí zájemci novým vchodem. Byla totiž přístupná pouze z městského úřadu. „Proto jsme některé dveře museli zazdít a pak udělat nové. Do věže nikdy předtím lidé přístup neměli. V tubusu byly totiž jen žebříky, kde chybělo dostatečné bezpečnostní jištění. Nyní povedou věží schody se zábradlím a po nich vystoupí lidé až na ochoz,“ líčila místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková s tím, že opravy zasáhly i elektroinstalaci. Při rekonstrukci dělníci odstranili z věže i hodiny. Ty skončí v muzeu. „Stroj je tak veliký, že jej bylo třeba překročit. Nyní necháváme udělat hodiny nové, menší,“ pokračovala Vítková.

Všechny práce si vyžádají téměř devět set tisíc korun. Takto nákladnou opravu si Boskovičtí mohli dovolit díky dotacím. Polovinu z celkové sumy totiž zaplatí peníze z Ministerstva kultury. „Snahy zpřístupnit radniční věž jsou v Boskovicích už desítky let. Letos se to konečně podaří,“ je ráda místostarostka. Na vrchol vysoké věže bude moct vystoupit deset lidí pohromadě, to nařizují požární předpisy.

Věž tyčící se nad radnicí je zapsaná na seznamu kulturních památek. To tvrdí Dana Novotná z Národního památkového ústavu v Brně. Podle ní věž neměla všechna města. „A pokud ano, byly pro strážní hlídku, která zjišťovala, jestli nevypukl požár nebo jestli nehrozí obyvatelům města jiné nebezpečí,“ řekla Novotná a upozornila, že tyto věže nejsou často přístupné. Vchod do nich totiž vede přímo z kanceláří starostů a podobně. „Mnohdy byla věž odděleným místem, které sloužilo jako pokladnice,“ dodala Novotná.

Boskovická radniční věž je zajímavá svým vzhledem. „Má seříznuté hrany, takže budí dojem zeštíhlení, což je u takových staveb neobvyklé,“ vysvětlil Petr Vitámvás z Muzea Boskovicka. Ten zmínil, že není jasné, kdy byla věž postavena. Pravděpodobně se tak stalo koncem patnáctého století nebo až ve století šestnáctém. „Tomu nasvědčuje fakt, že radniční věž je pozdně renesanční stavbou,“ nastínil Vitámvás. Podle něj památka několikrát vyhořela. Je na ní zachovaný zvonek, který sloužil jako ohlašovna požáru. V roce 1929 tam nechali Boskovičtí umístit i sirénu.