Co si myslíte o novém obchvatu Ráječka? Napište svůj názor do diskuze pod článkem

„Nová silnice začíná u Ráječka a přibližně po kilometru se napojuje na cestu mezi Spešovem a Rájcem–Jestřebí,“ přiblížil Jan Zouhar ze Správy a údržby silnic Jihomoravského kra­je.

Dokončení silnice s radostí uvítají hlavně lidé z Ráječka. Po čtyřech letech se konečně klidně vyspí. „Přes Ráječko začolo od listopadu 2005 jezdit mnohem více aut. Především nákladních. Díky novému obchvatu se doprava odkloní mimo obec,“ míní Jan Zouhar.

Jeho slova potvrdil také starosta Ráječka Vít Rajtšlégr. „Jsme opravdu rádi, že už přes Ráječko nebude jezdit tolik aut. Bude zde tak mnohem bezpečněji a klidněji,“ prohlásil starosta.

Také řidičům jedoucím z Blanska do Boskovic obchvat Ráječka podstatně urychlí cestu. Nebudou teď muset projíždět klikatými a nepřehlednými zatáčkami za Ráječkem. Někteří z nich se však obávají o bezpečnost nové silnice. Tvrdí, že křižovatka spojující silnice z Blanska, Ráječka a Rájce-Jestřebí, není dostatečně přehledná. Důvodem je nová protihluková stěna, přes kterou nemusí uvidět přijíždějící auta včas.

„Zkrátil jsem si po nové silnici několikrát cestu do Blanska. A přes stěnu není vidět ani k Ráječku,“ prohlásil v diskuzi na stránkách Deníku jeden z řidičů Mirek Dvořák.

Podle vedoucího blanenského pracoviště Správy a údržby silnic Miloše Bažanta se řidiči o bezpečnost na nové silnici obávat nemusejí. Silničáři totiž hodlají řidiče zpomalit dopravními značkami. „Na konci Ráječka je přechod pro chodce, na který řidiči můžou vjíždět maximálně padesátikilome­trovou rychlostí. Směrem od Blanska je zase značka snižující rychlost také na padesátku. Podobnou značku chystáme i na nové silnici směrem od Spešova,“ vyjmenovával šéf blanenských silničářů Bažant.

Sto dvacet miliónů

Silničáři na novém obchvatu pracovali více než rok. Celkové náklady se vyšplhaly přes sto dvacet miliónu korun. „Při stavbě nám pomohla dotace z Evropské unie. Ta by měla pokrýt pětaosmdesát procent částky, tedy něco přes sto miliónů,“ doplnil Zouhar.

Dokončením silnice z Blanska do Rájce-Jestřebí silničáři završili jednu z etap trasy spojující Blansko s Boskovicemi. V plánu je už další pokračování výstavby. „Připravujeme další úsek. Ten by měl vést od fotbalového hřiště v Rájci–Jestřebí směrem na Doubravici. Dál jednáme o trase od Spešova po fotbalové hřiště v Rájci. Zvažujeme dvě varianty. Jedna kopíruje silnici od Spešova do Rájce s napojením na silnici křižovatkou Druhá by vedla přes zemědělské pozemky a končila novým mostem přes Svitavu,“ informoval ředitel Krajského úřadu Jiří Crha.