Půl megawattu elektřiny výměnou za zužitkovaný bioodpad. Olešnická firma VSP Group během měsíce spustí první bioplynovou stanici na Blanensku. Ta by se měla stát dalším alternativním zdrojem energie vedle například větrných či fotovoltaických elektráren, jejichž stavbu na Blanensku plánují některé obce.

„V současné době už je ve stanici připravený vstupní materiál, který zahříváme. Chceme, aby tak do měsíce stanice běžela ve zkušebním provozu,“ vysvětlil Jiří Šenkýř z firmy VSP Group.

Stanici firma postavila v části Loucký dvůr nedaleko Křtěnova. Stala se tak součástí tamní zemědělské farmy, která bude stanici dodávat bioodpad potřebný k chemické reakci.

„Produktem bioplynové stanice je metan. Ten vzniká reakcí z dodaných biologicky rozložitelných materiálů, kterými jsou například kukuřičná senáž nebo chlévská mrva. Je více možností, jak s vyrobeným metanem dále pracovat. Může být čištěn a puštěn do plynového potrubí nebo může sloužit jako pohon v motoru. To je i případ naší stanice. Její součástí je generátor, který následně vyrábí elektrickou energii. Tu budeme pouštět do sítě,“ popsal principy bioplynové stanice Šenkýř.

Dodal, že využitý bioodpad stanice vydává v kapalné formě a bude dále použit jako hnojivo na polích.
Že by provoz bioplynové stanice nějak obtěžoval obyvatele Křtěnova, nepřipouští starosta obce. „Stanice stojí asi dva kilometry od obce v Louckém dvoře. V této lokalitě je zastavěná část velice malá, není moc obyvatel, kteří by v blízkosti stanice bydleli. A co se týče výstavby a umístění stanice, tak proběhla veškerá řízení. Navíc jsem nezaznamenal, že by si někdo z občanů na bioplynovou stanici stěžoval,“ řekl starosta Křtěnova Miroslav Doskočil. Podle něj pro Křtěnov z provozu stanice nebudou plynout ani žádné výhody.

„Myslím, že je jedno, jestli jde zápach ze stanice nebo z pole, když je někdy pohnojí. Zas tak často se to ale neděje, takže mi to nevadí. Dokonce bych řekl, že stanice bude v tomto ohledu šetrnější,“ popsal svůj pohled na existenci bioplynové stanice Jiří Fučík, který ve Křtěnově často přebývá.

Stavba tohoto netradičního zdroje elektřiny přišla na šedesát milionů korun. Z toho jednu třetinu získala firma ve formě dotací z Evropské unie. „Jedná se o výrobu energie z obnovitelných zdrojů, která je dotovaná státem,“ upřesnil Šenkýř. Provoz bioplynové stanice by jejímu majiteli měl vydělat asi patnáct až šestnáct milionů korun ročně.