Chtěla zjistit na webových stránkách městyse, kdy je otevřená knihovna, a nepochodila. „Informace nejsou aktuální. Podle nich bych vyrazila do knihovny v době, kdy je zavřená,“ stěžuje si v diskusi na internetových stránkách Černé Hory žena pod přezdívkou eS. Web městyse čeká v příštím roce obnova. Předělávat musí mrtvé stránky i Sudičtí. Vylepšení si všimnou také lidé z Boskovic a Adamova nebo je ocení turisté na speciálním webu www.Blanensko.cz.

Čtenářka eS si všimla na černohorských stránkách dalších nedostatků. „Staré jsou kromě některých údajů i fotografie. Celé stránky by potřebovaly projít řádnou rekonstrukcí. Člověk, který se chystá zavítat do Černé Hory, a hodlá si nejprve na internetu něco ‚o nás‘ vyhledat, se toho moc nedozví,“ míní.

Tajemník Jiří Rydval jí dal za pravdu. Podle něj se na oživení webu už pracuje. „Web jsme pořídili z dotace. Měl tedy určitou dobu udržitelnosti, která nedávno uplynula. Oslovili jsme proto potenciální dodavatele nového webu. Sešlo se nám 8 nabídek, které čekají na vyhodnocení novým vedením městyse,“ vysvětlil Rydval a upozornil, že v prvních měsících příštího roku se lidé proklikají na nový, informačně bohatší a aktuálnější web.

O tom, co se v těchto dnech děje v Sudicích, se tamní obyvatelé na webu nedozví. „Děláme totiž zcela nové stránky. Ty původní byly statické s minimem informací. Pro lidi to byla nevypovídající služba,“ vysvětlila starostka Sudic Olga Dočkalová.

První verzi nového moderního sudického webu mohou lidé navštívit už koncem příštího týdne. Tvrdí to zastupitel a počítačový expert Miroslav Hrdý, který si vzal web do parády. „Půjde o radikální změnu. Lidé si přečtou aktuální texty a prohlédnou si i fotogalerie. Články bude moct vkládat na web i paní starostka. Ta bude odpovídat na dotazy lidí, které budou zveřejněné,“ zmínil Hrdý a upozornil, že se weby často potýkají s vulgaritou některých čtenářů. Proto je potřeba menší cenzura. „Slušné otázky se slušnými odpověďmi určitě zveřejníme,“ dodal. Tvorba stránek si obyvkle vyžádá kolem třiceti tisíc korun. V sudické pokladně však taková částka chybí. Hrdému se ale podařilo vyjednat slevy. Možná právě to, že pořízení webu je drahé, brzdí jiné obce ve zdokonalování. „Na Blanensku je to půl na půl. Některé obce a města mají stránky vymazlené, jiní se o ně nestarají vůbec,“ zhodnotil Hrdý.

Zpřehlednění adamovských stránek navrhuje i tamní starosta Roman Pilát. Kosmetické úpravy by měly vyjít na pár tisíců korun. Čtenáři by si jich všimli v prvním kvartálu příštího roku. „Chceme učesat informace, tak aby byly přehlednější a aby se k nim lidé dostali rychleji. Dále bychom rádi upravili diskusní fórum. Lidé do něj nebudou moct přispívat anonymně. Jejich dotazy se ale dostanou do mailu, ze kterého je pak rozešlu na patřičné odbory,“ řekl Pilát. Velkým oživením by mělo být i zapojení nejrůznějších spolků. Ty by měly přispívat krátkými zprávami i fotografiemi z kultury či sportu.

Přestože Boskovičtí se mohou pyšnit na stránkách internetovou televizí a jejich návštěvnost stoupá, snaží se dál. „Na webu máme dost informací, je potřeba je zpřehlednit. Dále pracujeme na novém designu. Trošku jsme v minulosti zanedbali i sekci turistiky,“ zmínil mluvčí boskovické radnice Jaroslav Parma. Ten by rád vylepšený web uvedl do konce ledna.

Obnovu vyžaduje i turistický web www.blanensko.cz. Vznikl před osmi lety a od té doby se nezměnil. „Pro novou turistickou sezonu chystáme oživení těchto stránek. Kromě tipů na výlety a dalších užitečných rad pro turisty, si tam lidé najdou i kalendář akcí či e–shop,“ nastínila za blanenskou informační kancelář Martina Hejčová. Podle ní je tento web mapující turistické vyžití v celém regionu v republice jediný.