Webové kamery umístěné v Letovicích ve věži kostela a na Masarykově náměstí zákon neporušují. Takový je závěr Úřadu pro ochranu osobních údajů, kam poslalo dopis se stížností na kamery vedení města Letovice. Kamery tak nadále zůstávají na svých místech. Užitek z nich může nyní mít každý uživatel internetu. Jejich majitel totiž minulý týden zprovoznil webové stránky, na kterých se lidé na záběry z kamer mohou podívat.

Kamery umístěné na Masarykově náměstí u restaurace Karlov si před časem všiml jeden muž z Letovic a hned to oznámil na radnici. Vedení města se snímáním veřejných prostor kamerami nesouhlasí. Bojí se zneužití získaných údajů. „Poslal jsem proto dopis Úřadu pro ochranu osobních údajů, aby přezkoumal, zda monitorováním veřejného prostranství nedochází k porušování zákona. Dostal jsem odpověď, že zákon tím porušován není, že není důvod k obavám," uvedl starosta Letovic Vladimír Stejskal.

To tvrdí i majitel kamer Luboš Fadrný z Letovic. „Jak již bylo několikrát řečeno, jedná se o webové kamery, které snímají panorama města. O nic jiného nejde," vysvětlil Fadrný.

Od minulého týdne už fungují internetové stránky www.letovice.cz, prostřednictvím kterých se může každý na záběry z webových kamer podívat. „Většina okolních měst a také vesnic již nějakou webovou kameru má, a Letovice stále nic. Tak jsem to zkusil sám," uvedl Fadrný s tím, že stránky slouží také pro vyhledávání řemeslníků a firem. „Web bychom chtěli dále rozšiřovat, věřím, že záběry města z webových kamer budou jistou formou propagovat naše město. Z dosavadních ohlasů to vnímám jako jisté oživení. Něco podobného mi v Letovicích chybělo," vysvětlil provozovatel internetových stránek.

Přesto vedení města webovým kamerám nefandí. „Zatím nevíme o tom, že by záznam z kamer byl nějak zneužit. Údajně se ale z takového zařízení dají pořídit i fotografie a my nevíme, jak s nimi kdo naloží. Budeme se proto snažit dál, aby kamery z Letovic zmizely," uvedl letovický starosta.

Anketu zrušili

Vedení města se v minulosti pokusilo zjistit názor na kamery i přímo mezi Letovickými. Na svých webových stránkách tak zveřejnilo anketu, ve které mohli lidé hlasovat. „Museli jsme ji ale zrušit. Podle počítačových expertů je totiž možné anketu zmanipulovat a máme podezření, že se tak i dělo," řekl Stejskal.

Na Úřad pro ochranu osobních údajů však jiná stížnost na kamery v Letovicích než od tamního starosty nedošla. „Byli jsme ale informováni o tom, že lidé si stěžovali na letovickém úřadě, a na základě toho nás kontaktovalo vedení města," řekla tisková mluvčí úřadu Hana Štěpánová.

Mezi obyvateli Letovic se názory na kamery různí. „Kamery jsou dnes skoro všude. Vím, že webové kamery mají třeba i v Boskovicích nebo v jiných městech, takže to, že kamery snímají i Letovice, mi nevadí. Zneužití se nebojím, na tom, že jdu po ulici, přece není nic špatného," řekl například Ondřej Kopecký z Letovic.

Naproti tomu obyvatelka Letovic, která nechtěla zveřejnit své jméno, kamery ve městě ráda nevidí. „Vím, že kamery na ulicích jsou dnes už běžné. Podle mě nám to všem ale značně ubírá na soukromí," míní žena.