Tabulky s označením nejsou v centru Blanska, na Wanklově náměstí. Respektive jsou tam jen některé. „Obchodní pasáže na náměstí žádné označení nemají. Tabulka s označením Wanklovo náměstí je viditelně umístěna na zadní straně další přilehlé budovy, která je však označena číslováním z Rožmitálovy ulice. Jiné označení Wanklova náměstí není na žádné budově, neboť tabulky na rohových obytných domech byly odstraněny při opravách budov a nebyly vráceny na původní místo. To je v rozporu s platnou právní úpravou značení budov," shrnula výsledek šetření v Blansku ředitelka odboru veřejné správy, dozoru a kontroly ministerstva vnitra Marie Kostruhová.

Úředníci z ministerstva do Blanska přijeli kvůli stížnosti, kterou podal Roman Jeschke z Doubravice nad Svitavou. „Záležitost sleduji už řadu let. Ve většině českých měst je značení ulic, náměstí i domů nelogické a v hodně případech úplně chybí. Stejně tomu tak je i v Blansku," řekl Jeschke, který kvůli tomu už několikrát oslovil ministerstvo vnitra.

Poslední stížnost poslal letos v srpnu. Ve zprávě uvedl konkrétně Wanklovo náměstí, kde podle něj chybí popisné cedule a čísla na domech. „Nejedná se ale jen o toto náměstí. Stížností jsem podal víc, musím vždycky popsat jedno konkrétní místo. Pokud si stěžuji obecně na značení ve městech, ministerstvo s tím nic nedělá. Celkově je celý proces zdlouhavý a žádná změna nepřichází. Ani blanenští úředníci nemají velký zájem se tím zabývat," komentoval situaci nespokojený občan.

Správné označení ulic musí zajistit vedení města. Číslo domu řeší majitel. Když však popisné číslo budově chybí, vlastníkovi příliš velký trest nehrozí.

Situaci napraví

Na městském úřadu v Blansku výsledky šetření z ministerstva zatím neobdrželi. „Pokud se ale ve zprávě objeví výtka a zjištění, že značení chybí, budeme to určitě řešit," sdělil vedoucí odboru komunální údržby blanenské radnice Petr Rizner.

Při šetření ministerských úředníků osobně byl. „Celkově si myslím, že naše město není značené špatně. Pokud dostaneme nějakou připomínku, snažíme se stav zlepšit," dodal Rizner. Záleží také na tom, jestli je špatně označená ulice nebo dům. „Ulice jsou v kompetenci města, domy jsou věcí vlastníka. Pokud majitel na svém domu popisné číslo nemá, obdrží většinou výzvu k dodání čísla. K sankcím se přistupuje až v krajním případě," řekl Rizner.

Pravidelné kontroly městský úřad neprovádí. Podle Riznera na ně nemá dostatek pracovníků ani peněz. „Pokud dostaneme nějakou připomínku na špatné značení, snažíme se věc prošetřit a sjednat nápravu. Pravidelné kontroly ale neděláme, jen výjimečně. Například, když začne platit nová vyhláška. Ta současná o způsobu značení budov platí přes deset let," sdělil blanenský místostarosta Jiří Crha.

S větším množstvím stížností se ale nesetkal. „Na značení Blanska si lidé stěžují jen ojediněle. Podle mého názoru je orientace ve městě přehledná. Obecně mi oproti některým státům připadá značení v České republice dobré," tvrdí místostarosta.

S tím ale Jeschke nesouhlasí. „Přivítal bych, kdyby se způsob značení sjednotil v celé Evropské unii. V Rakousku má každý dům popisné číslo i název ulice. U nás je podle vyhlášky povinné, aby město umístilo cedule s názvem jen na začátku ulice. Ale není to jediná možnost. Třeba v Brně značí domy jako ve Vídni, domy mají ceduli s popisným číslem i názvem ulice. Vyřeší to řadu problémů a je to velmi přehledné," podotkl Jeschke.

Podobné značení by ukotvil v zákoně. Podle úředníků by ale na nové značení nestačil rozpočet měst. „Takovou změnu zatím dělat nebudeme. Nejde o levnou záležitost, přeznačení by stálo miliony korun," dodal Rizner.

KLÁRA GROMSZKÁ