Blanenský starosta Lubomír Toufar před měsícem poslal devětačtyřicet dopisů. Starostům obcí nejen na Blanensku. Informoval je o rozhodnutí zastupitelstva zakázat hazard a vyzval je k podobnému kroku. Oficiálně však na jeho podnět zatím nikdo nereagoval. Starostové často nevidí hazard ve své obci jako problém. Nebo argumentují jako odpůrci nové vyhlášky.

Toufarovi se zatím žádný z oslovených starostů neozval. „Je pravda, že jsem konkrétní zpětnou vazbu nezaznamenal. Ale po volbách mám opravdu hodně práce a e-mailovou schránku zahlcenou zprávami, takže se mohlo stát, že jsem něco přehlédnul," přiznal blanenský starosta.

Svůj krok nadále považuje za správný. „Nejdůležitější je, aby se nad tím mí kolegové zamysleli. O odpovědi mi ani tak nešlo. Oslovil jsem je s podnětem z pozice starosty okresního města, který by je dříve nebo později zaujmout mohl," myslí si Toufar.

Rozhodnutí dát okolí vědět o zrušení hazardu vycházelo i z návrhu zastupitelky Evy Nečasové, který přednesla na minulém zasedání blanenského zastupitelstva. „Jednání pana starosty mě potěšilo. Změně vyhlášky předcházely velké dohady a stáli jsme před jasným dilematem. A když už jsme se tak rozhodli, proč se k tomu nepokusit přimět i další obce," nastínila svůj názor Nečasová.

Postoj oslovených starostů chápe v souvislosti se současným bojem s nedostatkem peněz. „Třeba se to časem změní a oni se k nám přidají. Zásadní rozhodnutí by měla udělat vláda, ale ta se k tomu dosud neodhodlala. Proto jsme se pokusili o vlastní variantu. Čím složitější bude postupně cesta hráčů k automatům, tím lépe," je přesvědčená Nečasová.

S tím stále nesouhlasí členka blanenského zastupitelstva, která hlasovala proti návrhu, Lenka Dražilová. „Můj původní názor trvá. Hráči se nepolepší, odejdou jinam a město akorát přijde o peníze. Reálný dopad starostových dopisů nedokážu posoudit, protože netuším, jestli už jej vedení oslovených obcí vůbec projednávala," naznačila žena, která je předsedkyní blanenského finančního výboru.

Ve Velkých Opatovicích už se k tomu dostali. „Zatím jsme se ale na ničem neusnesli, proto se k této otázce ještě vrátíme. Nejsem si úplně jistý, jestli je plošný zákaz hazardu ideálním řešením. U nás však máme pouze pár automatů, takže se nás to ani moc netýká. Větší herně bychom provoz na našem území nepovolili," ubezpečil starosta Velkých Opatovic Jiří Bělehrádek.

Mezi oslovenými městy měl být podle Moniky Zátikové ze sekretariátu blanenského starosty také Kunštát. „Nám ale dosud žádný dopis nepřišel. My klasické herny nemáme. Pouze pár hracích přístrojů, které lidé ani moc nevyužívají, takže společenské ohrožení hazardem nám nehrozí," uvedl kunštátský starosta Zdeněk Wetter.

Proti zákazu už se dříve z různých důvodů postavili například starostové Letovic, Rájce-Jestřebí, Doubravice nad Svitavou nebo Adamova.

Blanenská radnice se rozhodla oslovit nejen obce z regionu, ale také Tišnov, Kuřim a Vyškov. „Dopis jsme dostali a budeme jej projednávat na nejbližším zasedání zastupitelstva. Diskutujeme o tom, ale zatím převažují názory, že přijdeme o peníze a problém patologického hráčství se tím nevyřeší," potvrdil starosta Kuřimi Drago Sukalovský.

Kuřimští sami hazard prostřednictvím vyhlášky regulují. „Sami se nejspíš na úplném zákazu neshodneme. Nejlepší by v tomto případě byla konkrétní opatření na celostátní úrovni," poznamenal Sukalovský.

V Blansku začal zákaz hazardu oficiálně platit včera. „Už před měsícem jsme o tom informovali zástupce ministerstva financí. Teď je to na nich, ale jestli se delší dobu neozvou, oslovíme je znovu. Uvědomuji si, že je to administrativně značně komplikovaná záležitost, proto na přesném datu nelpíme. Jde především o princip," dodal Toufar.