Co přesně jste dělali včera? Na tuto otázku odpovídaly v rozestupu dvaceti let tři stovky mladých Jihomoravanů. Vědci z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity díky tomu zjistili, jak se mládež v kraji mění. Méně spí, více času naopak tráví na internetu. Dospívající se méně hádají s rodiči a do manželství se rozhodně nehrnou. Ukázala to srovnávací studie Petra Macka a jeho kolegů z fakulty.
Podle psychologa Macka, který dospívající zkoumá desítky let, dnešní mladí lidé odsouvají důležitá životní rozhodnutí na pozdější věk. „Odkládají trvalé svazky a zakládání rodiny. Postupně se prodlužuje doba přípravy na dospělé role, nově se mluví o takzvané vynořující se dospělosti," popsal závěr výzkumů Macek.
Zatímco ještě na počátku devadesátých let bylo podle něj běžné vstoupit do manželství ve dvaadvaceti, dnes mladí sňatky odkládají těsně před třicítku. Podobně se posunulo početí prvního dítěte. Dřív bylo běžné ve třiadvaceti, dnes spíše až po třicítce.
výsledkytým v čele s Petrem Mackem zkoumal dospívající Jihomoravany v roce 1991, 2001, 2011
rok 2011 1991
spánek 7,5 hod. 8,5 hod.
čtení 16 min. 34 min.
učení 23 min. 67 min.
vyučování 300 min. 350 min.
Podle brněnské rodinné terapeutky Marie Plevové je to běžné. „Lidé se do manželství neženou, současný člověk má velké možnosti, větší než před dvaceti lety. Může studovat, cestovat, budovat kariéru," upozornila Plevová.
Její slova potvrzuje například osmatřicetiletá Iva Procházková. „S přítelem jsem od střední školy, ale dítě jsme měli až v šestatřiceti letech. Předtím jsme hodně cestovali, tak si nemusím vyčítat, že bych si kvůli dítěti život neužila," řekla Procházková.
Macek připravil se svými kolegy speciální číslo prestižního vědeckého časopisu The Journal of Early Adolescence, které se týkalo českých adolescentů. Shrnul tam výsledky tří podobných výzkumů. První byl součástí mezinárodní studie Euronet, která v roce 1991 mapovala životní pocity a trávení času adolescentů v jedenácti evropských zemích a v USA. „Tak rozsáhlý výzkum už se nikdy bohužel neopakoval," uvedl psycholog.
Navázal na něj proto alespoň svými dvěma menšími výzkumy v letech 2001 a 2011. V každém z nich se ptal zhruba tří stovek dospívajících z jižní Moravy například na to, co dělali uplynulý den. „Výsledky by byly stejné i pro ostatní kraje," upozornil Macek.
Právě díky třem shodným výzkumům může jednotlivé skupiny srovnat. Kromě plánování manželství a dětí se zajímal také o to, jak mladí tráví svůj běžný den. „Daleko více než dříve je pro ně volno důležité. Ve škole tráví méně času," upozornil vědec.
Výzkum ukázal, že se mladí lidé stále více blíží svým vrstevníkům ze západních zemí.
„Zatímco před dvaceti lety se jim podobali jen v některých ohledech, dnes je asi i díky globalizaci podoba značná, třeba i v přístupu ke sňatkům," shrnul výsledky Macek. Mnohem více času než dříve také dnešní mladí lidé tráví u počítače. „Navzdory mýtům se ale nepotvrdilo, že by právě vysedávání u počítače přímo souviselo s klesajícím časem, který věnují čtení knih nebo sportu," uvedl ve studii psycholog. Plevové se změny nelíbí, vadí jí především oddalování sňatku. „Manželství dává lidem mantinely a jistoty," myslí si poradkyně. Podle Macka je ale těžké takto hodnotit. „Je to prostě vývoj, se kterým musíme počítat," dodal.
JIŘÍ HANÁK, JANA VONDROVÁ