Jednou ze sedmnácti obcí na Blanensku, kde letos moravskou vlajku vyvěsí poprvé, jsou Sudice. „Mysleli jsme na to už loni, ale nakonec jsme to takříkajíc prošvihli. Tentokrát jsem ale nenechala nic náhodě a ve čtvrtek ji v Brně vyzvedla. Bereme to jako šanci projevit určitý patriotismus. Rádi podpoříme myšlenku, že by při sobě měly držet moravské obce i tamní lidé," oznámila starostka Sudic Olga Dočkalová.

Například ve Vanovicích je situace trochu komplikovanější. „Moravskou vlajku na naši radnici umístíme už poněkolikáté. Dříve jsme jednali takříkajíc na vlastní pěst. Ale setkali jsme se se zástupci Moravské národní obce, která akci monitoruje. V sobotu to tedy bude poprvé oficiálně," vysvětlil vanovický starosta Petr Dvořáček.

Vanovičtí rozhodnutí své radnice podle něj vítají. „Hodně lidí od nás se hlásí k moravské národnosti. Ukazuje se to mimo jiné pravidelně při sčítání lidu. Je dobré se jako Moravané prezentovat i jinak než přízvukem na schůzkách v Čechách," usmál se vanovický starosta.

Obyvatelé Blanska si můžou přijít ke své radnici prohlédnout moravskou vlajku už počtvrté. „Před několika lety přišla tehdejšímu starostovi Lubomíru Toufarovi nabídka, jestli se nechceme k této iniciativě připojit. Projednali jsme to na zasedání rady města a jednomyslně schválili. Vedení okolních obcí jsme následně nijak neovlivňovali, je to na nich. My tímto každopádně svou pospolitost s Moravou vyjádříme moc rádi," podotkl tajemník blanenské radnice Josef Kupčík.

Někde se tomuto tématu doposud nevěnovali. „Není to o tom, že bychom nebyli solidární s ostatními moravskými obcemi. Prostě jsme to nikdy neřešili. Myšlenka je to správná a například ve srovnání s vyvěšováním tibetské vlajky se ani nejedná o nic kontroverzního," uvědomuje si například starosta Lhoty Rapotiny Michal Sedlák.

Nakonec se zapojí i jeho obec, ačkoli ještě ve čtvrtek odpoledne v oficiálním seznamu její jméno nefigurovalo. „Rozhodli jsme se skutečně na poslední chvíli. Ale žlutočervená vlajka bude v sobotu vlát i na naší radnici," řekl ve čtvrtek Sedlák.

Právě žlutočervenou vlajku propaguje Moravská národní obec. „Obcím ji pouze doporučujeme. Je na vedení každé z nich, jestli dá přednost modré, kterou upřednostňují někteří historikové. Ať na radnicích vlaje vesměs cokoli. Nám jde o pospolitost," zdůraznila místopředsedkyně Moravské národní obce Lenka Holaňová.

Těší ji, že akce má čím dál větší úspěch. „Konečné číslo se stále mění. Momentálně máme devět set padesát přihlášených obcí, což je zhruba o dvě stě více než loni. Mohli bychom pouze spekulovat, kolik z nich vyvěsí modrou vlajku," tvrdí Holaňová.

Členové občanského sdružení Za Moravu mají jasno. „Modrá vlajka s bíločervenou orlicí je pravým symbolem Moravy. Nazývat žlutočervenou vlajku moravskou je nekorektní. Nemá s Moravou nic společného. Začali ji takto nazývat zástupci Moravské národní obce a Strana Moravané v roce 2007," oponoval Pavel M. Josifek a zdůraznil, že to není názor jeho, ale historiků, kteří jsou na toto téma těmi nejpovolanějšími u nás.

Vlajka s modrým podkladem však zatím bude i na Blanensku v menšině. „My jsme se pro ni rozhodli po konzultaci s naším kastelánem. Stejně jako loni. Připadá nám vhodnější. Nechceme se nijak zapojovat do aktuálního sporu dvou opačných názorů, prostě věříme historikům," poznamenal starosta Kunštátu Zdeněk Wetter.

Ale ani v obcích, kde dají přednost žlutočervenému podkladu, na něm nelpí. „Jde nám o myšlenku, ne o formu. Domluvit se mezi sebou musejí historici. Nemáme důvod jít v tomto ohledu takzvaně proti proudu," reagovala třeba Dočkalová.

Ve stejném duchu se vyjádřil i Dvořáček nebo Kupčík. „Před lety jsme koupili tuto a zatím nevidíme důvod pro změnu. Různé protesty chápu především jako polemiku několika heraldiků," dodal mluvčí blanenské radnice.