„Jedná se o skupinku osob, která žije životem podobným bezdomovcům, i když to bezdomovci nejsou. Těmito potížemi netrpí jen Blansko, takové osoby se bohužel vyskytují na mnoha místech. Obzvlášť alkohol je u této skupiny problém, nicméně se dopouštějí méně závažné činnosti. Pokud však zjistíme protiprávní jednání, ihned zasáhneme,“ uvedl zástupce ředitele blanenských strážníků Stanislav Sotolář.

Jeden muž ze skupiny slovně útočil na řidiče autobusu a dokonce do vozidla přes řidičovo varování vlezl a došlo k potyčce. „Chtěli jsme nastoupit do autobusu, ale nejmladší z té skupinky na řidiče začal pokřikovat a došlo ke slovní přestřelce. Další dva stáli opodál. Řidič ho varoval, že zavolá policii, ale on mu odpověděl, že ho policie nezajímá a pokračoval ve slovním napadání,“ popsal jeden z cestujících David Kučera.

Výtržník navíc i přes opakované varování řidiče nastoupil do autobusu. Řidič jej musel žduchnutím vyhodit. „Bylo to hodně nepříjemné, všichni v autobusu jsme byli jako opaření. Jen jsme hleděli, co se děje. Naštěstí pak řidič zavřel dveře a odjeli jsme,“ dodal Kučera.

Zkušenost s nimi má více cestujících

S partou těchto osob má zkušenosti více cestujících. „Měli jsme s kamarádkou čas, tak jsme si sedli do čekárny na nádraží. Tyto osoby tam byly taky, křičely a opíjely se. Museli jsme se zvednout a jít pryč, protože jsme měli strach,“ řekl jeden ze zdrojů Deníku, který si nepřál zveřejnit jméno.

Redaktorovi Deníku se podařilo skupinu zastihnout a získal tak vyjádření jednoho z nich. Ten vzkázal, že výtržnosti nedělá a popřel, že někde opilý řval. „Při té potyčce jsme s kamarádem stáli bokem a neúčastnili jsme se. Nechci, aby si lidé mysleli, že jsme všichni stejní. Ten, co potyčku vyprovokoval, byl bohužel ten den hodně opilý,“ popsal Pavel Vojtík.

Kvůli následkům silného větru zasahovali hasiči i ve Znojmě.
VIDEO: Silný vítr na jižní Moravě lámal stromy. Padaly i na elektrické vedení

Rovněž uvedl, že do konfliktu se strážníky se nikdy nedostal. „Já žádný záznam nemám, já jsem zákon neporušil. Je nespravedlivé, aby nás lidé nálepkovali kvůli tomu, že se bavíme s někým, kdo udělal nějakou výtržnost. Když jsem opilý, tak se chovám klidně,“ řekl Vojtík.

Blanenští strážníci situaci sledují, musí však postupovat v mezích zákona. „Nejsou to místní, začali se tady pohybovat už v loňském roce, zřejmě nezávisle na sobě. Pohybují se v této komunitě, pokaždé jinak. Při jakémkoli protiprávním jednání zasáhneme, ale nemůžeme je odvést, ani vystěhovat, mají všechna práva jako ostatní lidé. My můžeme zakročit pouze v mezích zákona,“ vysvětlil Sotolář.

Zdroj: Deník/Tomáš Kouřil

Strážnici ovšem apelují na místní, aby je při jakémkoli výtržnictví ihned informovali. „Provádíme standardně kontroly budov i prostranství, pokud zjistíme protiprávní jednání, tak je hned řešíme. Když u toho nejsme, což se stát může, tak potřebujeme, aby nám to lidé oznámili,“ vzkázal Sotolář.