Vysvědčení radním: Lysičtí s vyznamenáním

A jaj. Tak s tímto nemůžu jít domů ani omylem. Tři čtyřky a koule z matiky. Jako bonus ředitelská důtka. Třídní totiž nerozdýchala náš tabákový dýchánek na záchodě a říďa to pak pěkně rozmáznul . To bude doma zase mazec.

Pololetní vysvědčení, které se ve čtvrtek ve školách na Blanensku rozdávalo, je noční můrou spousty školáků. Jak by asi při takovém hodnocení celoroční práce dopadli radní, které by známkovali školáci? Co takhle dát panu starostovi pětku za to, že v obci není ani jedno hřiště a do kulturního domu teče? A pan místostarosta tak tak prolézá s odřenýma ušima. Autobusové zastávky totiž stále nejsou opravené.

Redaktoři Blanenského deníku Rovnost navštívili Základní školu Edvarda Beneše v Lysicích a podobný experiment vyzkoušeli. Lysičtí radní si však mohou oddechnout. Podle lysických žáků prospěli s vyznamenáním. „Myslím, že v Lysicích je to v pohodě a radní pro obec dělají hodně,“ řekla deváťačka Lucie Kratochvílová.

Ocenili letní kino

Osmnáct žáků hodnotilo tamní radní v pěti „předmětech“. Za kulturní vyžití v obci si lysická radnice vysloužila ve většině případů jedničku. Přinejhorším dvojku. Školáci ocenili zejména letní kino, kam často chodili. „Bylo lepší jít s partou do kina, než zírat na film v počítači doma,“ uvedl například Michal Hložek. Podle jedné z dívek by mohlo být v obci více diskoték. „Za zábavou se musí občas jezdit do Kunštátu,“ poznamenala.

Sportovní vyžití v Lysicích oznámkovala třetina žáků dvojkou. Vadilo jim že kromě fotbalového a sokolského hřiště nemají kde sportovat. Uvítali by víceúčelový areál s umělou trávou, kde by se kromě fotbalu dal hrát třeba tenis, basketbal nebo tenis. „Otázka víceúčelového sportoviště se už řeší spoustu let. Většinou se ale dalo přednost jiným projektům. Teď jsme se na radnici shodli, že je to jedna z věcí, kterou musíme co nejdříve vyřešit. Máme vybrána tři místa, kde by se hřiště mohlo postavit. Samozřejmě jsme odkázání na dotace a dotační programy. V současnosti na hřiště peníze nemáme, ale doufám, že se nám podaří dotaci co nejdříve získat a projekt dotáhnout,“ upřesnil starosta Lysic Luděk Baláč. To s lysickým koupalištěm byli žáci spokojení. Nevadilo jim ani, že na něm není tobogán a další atrakce. „Na plavání a vyblbnutí stačí. Zas tak rozmlsaní nejsme, abychom museli jezdit po tobogánu. Navíc by sem přijela fůra lidí za okolí a na koupališti by nebylo k hnutí,“ usmála se Lucie Kratochvílová.

Na výbornou obstáli radní i v otázce životního prostředí v Lysicích. Podle školáků je v lysických ulicích čisto. Jen v tamní oboře by prý neškodilo umístit více odpadkových košů. Na čistém okolí se podílí i škola. „Kolem školy uklízíme při pravidelných brigádách. Okolní krajina se mi líbí a myslím, že příroda je zde pěkná. Já osobně bych se do města nestěhoval,“ dodal Michal Hložek.

Jedničku dostala lysická radnice také za pomoc škole a podpoře jejích aktivit. Ovšem za dopravní spojení vyfasovala jednu trojku a čtyřku. Takto ji oznámkovali žáci dojíždějící do Lysic ze čtyři kilometry vzdálené Lhoty u Lysic. „Odpoledne těsně nestíháme autobus, co jede po třinácté hodině. Další jede až za dvě hodiny. V létě jdeme čtyři kilometry pěšky. V zimě musíme mrznout a čekat venku,“ nelíbilo se Radkovi Dostálovi.

Při pohledu do kolonky třídní důtka se radní ukázali v očích dětí jako vzorní studenti. Stejně jako v celkovém hodnocení. Ze školy by odcházeli s vyznamenáním a drobnou poznámkou, kterou shodně uvedli dva žáci. „Škola by nemusela stát na tak velkém kopci. Cesta nahoru je namáhavá.“

Studenti 3. A: V Blansku je málo kultury a stromů

Zaprášené betonové město, ve kterém chybí kytky, stromy, parky. V kině pouští jen staré filmy v době, kdy už jdou stáhnout z internetu. Nedá se tu nikde jezdit na kolečkových bruslích. Do tělocvičny zatéká. A když chceme na jaře hrát fotbal na školním hřišti, musíme si z něho nejdřív vytrhat plevel.

Toto vše vytýkali studenti 3. A blanenského gymnázia na vysvědčeních, která dali svým radním. Na rozdíl od žáků Základní školy Edvarda Beneše v Lysicích byli kritičtější. V celkovém hodnocení si blanenští radní odnesli trojku. Studenti byli nespokojení hlavně s kulturními akcemi a s chátrající školní budovou.

„Od té doby, co zavřeli lom Arnoštov, tu hraje jen sem tam nějaká okresní skupina. Chybí tu festivaly i zajímavá divadelní představení. Taky se zde nedá jít nikam posedět. Blansko je plné heren, ale není tu třeba žádná pořádná čajovna ani kavárna,“ vypočítal nedostatky města jeden z blanenských gymnazistů Pavel Skoták.

Z předmětu kulturní vyžití schytali radní v Blansku trojku. Studenty neláká místní kino, ve kterém pouští nezajímavé filmy a navíc o několik měsíců později než jinde. Nelíbí se jim ani, že si zde není kde zatančit. „Na to, jak je Blansko velké město, tu postrádám nějaký větší a luxusnější disko klub. Nejbližší pořádná diskotéka je až v Dolní Lhotě,“ ohodnotil radní na vysvědčení jeden z studentů.

Že se studenti gymnázia na město dívají až moc kriticky, si myslí starostka Blanska Jaroslava Králová. „Je škoda, že se lidé mnohdy ani nepodívají na to, co v blanenském kině pouští za filmy a hned jedou do Brna. Vedoucí kina se snaží co možná nejdřív získat nové filmy a ani festivaly tu nechybí. Za všechny bych připomněla třeba slavný cestovatelský festival Oudoor Rajbas Kotlík,“ prohlásila starostka města.

Chtějí hrát? Musejí trhat plevel

Ve sportovním vyžití dopadli místní politici o něco lépe. V průměru jim vyšla dvojka. Studenti jsou spokojení třeba s místním aquaparkem, zato školní hřiště by podle nich potřebovalo opravit. „Naše hřiště je v opravdu hrozném stavu. Abychom je na jaře vůbec mohli používat, musí učitelé vyběhnout ven skosit trávu a my potom hrabeme a vytrháváme plevel,“ popisoval Skoták.

Blanenští gymnazisté si pořádně nezasportují ani ve školní tělocvičně. Za pomoc škole tak dostali politici čtyřku. „Kromě katastrofálního venkovního hřiště se nedá pořádně cvičit ani v kryté tělocvičně. Střechou do ní teče voda, okny profukuje a jsou v nich vymlácená skla,“ ohodnotila drobná dlouhovlasá studentka Daniela Šebelová.

Ani s dopravou do školy to nemají studenti z okolních vesnic právě snadné. „Dojíždím z Kotvrdovic a když si chci jít večer v Blansku sednout někam s kamarádkami, tak mi domů jedou autobusy jen po dvou hodinách. A poslední v půl jedenácté,“ posteskla si Daniela Šebelová.

Vůči práci blanenských radních nebylo kritických jen několik gymnazistů. Například vysoký Sergey Petrusev je ve městě spokojen. „Kino je úplně v pohodě, do Adamova, odkud dojíždím, mi vlaky jedou často a sportovat se tu taky dá,“ uzavřel optimisticky pololetní práci radních student.

JAN CHARVÁT
VLADĚNA ŠEBELOVÁ