Petardami lidé na Blanensku slaví už od začátku prosince. A těch, které jim zbudou po Silvestru, se zbavují ještě dlouho po oslavách Nového roku. Do Útulku pro psy v Blansku tak vodí městští strážníci psy, kteří se snaží utéci před výbuchy petard, celý prosinec. A pokoj zřejmě nebudou mít ani na počátku nového roku.

„Jen za prosinec jsme měli v útulku téměř patnáct odchytů psů. To je daleko víc, než je měsíční průměr, který nedosahuje ani deseti pejsků,“ sečetla vedoucí provozu blanenského psího útulku Jarmila Jurová.

Pracovníci útulku dokážou najít majitele jen takového psa, který má na sobě čip nebo tetování. Ale ani neoznačení psi, kteří se do blanenského útulku dostanou, když utíkají před výbuchy petard, se v jeho kotcích dlouho neohřejí. Jejich majitelé se totiž můžou snadno dozvědět, kde své čtyřnohé miláčky hledat. „Informaci o zachycených psech hned dáváme na naše internetové stránky. Proto majitelé psů, kterým na nich záleží, je u nás většinou vypátrají do jednoho dne. Někdy volají kvůli zatoulanému pejskovi třeba i v noci,“ přiblížila Jurová.

Vypadá to, že ani po bujarých oslavách si v blanenském útulku neodpočinou. Petardy totiž stále znějí ve vsích i městech na Blanensku. „Třeba včera se nám stalo, že se k nám dostala fenka německého ovčáka, která se při výbuchu petardy utrhla přímo na procházce své majitelce z vodítka. Ta si pro ni přišla ještě ten samý den,“ řekla Jarmila Jurová z blanenského útulku.

Kvůli petardám přijímají psy na svátky do útulku, který slouží zároveň jako hotel pro čtyřnohé miláčky, jen v nejnutnějších případech. „Psi při výbuších petard, kterými lidé slaví Vánoce i Silvestr, trpí. Aby je co nejlépe snášeli, měli by být se svými pány. Proto bereme psy do hotelu, jen když to někdo opravdu nutně potřebuje. Letos jsme třeba ubytovali jen jednoho psa,“ doplnila Jarmila Jurová z blanenského útulku.