Výstavu nazvanou Vše o šití, aneb jak vznikne oděv, tam zahájí 4. září v pět hodin odpoledne.

„Šití se věnuji přes třicet let, od té doby, co jsem se vyučila v Brně v Krasu. V dnešní době už bohužel krejčovina jako učební obor pomalu zaniká, proto bych chtěla alespoň pomocí výstavy ukázat lidem, jak se vůbec šije oblečení, jak švadlenky pracují po navrhnutí střihu až po přišití konflíků,“ přibližuje rodačka z Lažan Danuše Davidová-Jelínková, která výstavu ve spolupráci se zastupitelstvem obce pořádá.

Svatební šaty pro nevěstu, oblek pro ženicha i kostýmek pro babičku. V současnosti si lidé podle Davidové-Jelínkové nechávají ušít u krejčových hlavně oblečení pro zvláštní příležitost. „Když třeba chystají svatbu, nechávají si lidé ušít oděv pro celou rodinu. A šaty šiji podle přání zákazníků opravdu různé, od jednoduchých koktejlek až po nápadné modely, které si vymyslí studentky na maturitní ples,“ říká krejčí.

Návštěvníci výstavy se dozví i, jak se vyvíjely jednotlivé části oblečení a kam se posunulo krejčovství dodnes. „Krejčovské řemeslo se od té doby, co pracuji v oboru, hodně změnilo. Lidé si už nenechávají šít tolik co dříve, ale zato je k dostání daleko širší spektrum materiálů. Látky se dnes dají koupit opravdu nádherné, dřív byl jejich výběr podstatně omezenější. Na výstavě chci kromě obrázků modelů ukázat i, jak se vyvíjely jednotlivé doplňky, například perleťové knoflíky nebo zip,“ doplňuje Danuše Davidová-Jelínková.

Kromě přiblížení historii oděvu, tkanin, látek i střihů chce organizátorka dát pomocí výstavy poctu místním švadlenkám.