Autorem snímků a výstavy je blanenský dokumentarista Stanislav Komínek z Fairtrade Česko Slovensko.

„V únoru jsme vyrazili za pěstiteli kávy do jihoamerické Kolumbie. Díky jejich příběhům a fotografiím můžeme nyní nahlédnout do života lidí, se kterými se běžně nesetkáme, ale většina z nás se s nimi nepřímo spojuje každé ráno. Pěstitelé se potýkají především s nízkými výkupními cenami a dopady klimatické změny,“ informoval Komínek z organizace Fairtrade Česko a Slovensko, která akci také celorepublikově koordinuje.

Káva patří mezi nejoblíbenější nápoje dnešní doby. Více než polovina Čechů pije denně dva až tři šálky kávy. „Nejvíce kávy se vypěstuje v Brazílii, Vietnamu a Kolumbii,“ poznamenal Komínek.

Ve středu v šest hodin večer má na programu v Městské knihovně Blansko besedu spojenou s promítáním a ochutnávkou kolumbijské kávy.

Jednou z prvních návštěvnic blanenské výstavy byla v sobotu například Lucie Němcová z Blanska. „Těší mě, že se globální témata dostávají na týden i do našeho města. Ráda jsem si výstavu s dětmi a manželem prošla. Kávu mám ráda, denně vypiju dva až tři šálky. Netušila jsem, že pěstitelé žijí v takové nejistotě a jejich živobytí zásadně ovlivňuje změna klimatu. Oni sami přitom žijí v souladu s přírodou a mají uhlíkovou stopu mnohem menší než lidé v Evropě,“ uvedla žena.

Akce Výstava na stromech se koná již osmým rokem při příležitosti Světového dne důstojné práce. Ten se každoročně připomíná 7. října. Minulé ročníky se věnovaly pěstování kakaa, banánů nebo bavlny.