Nad padesát modelů dovezli do boskovického Zámeckého skleníků na jediný den vystavovatelé z širokého okolí.

„Když mně bylo deset až patnáct let, tak jsem měl několik stavebnic Lega Technic a hrozně se mi to líbilo. S pubertou jsem od něho opustil, ale teď v dospělosti jsem jednou dostal k narozeninám stavebnici lega a znovu mě nadchlo. Našel jsem na internetu sdružení fanoušků lega, navštívil jsem i nějaké výstavy a tak mě napadlo takovou uspořádal i v Boskovicích,“ přibližuje Ivo Lenger z Kulturních zařízení města Boskovice, která výstavu ve skleníku uspořádala.

Od běžných výstav se však boskovická přehlídka lego modelů lišila. Vystavovatelé na ní předváděli, jak jejich modely fungují a některé si mohli sami její návštěvníci vyzkoušet. „Proto taky na rozdíl od takových, kde jsou modely ukryté za vitrínou, mohla být výstava jen jediný den,“ doplnil Lenger.

Na přehlídku Stroje v pohybu dovezl svoje modely ukázat také František Moravec z Březové. K legu jej asi před deseti lety přivedly vzpomínky z dětství a jeho současná sbírka čítá kolem stovky stavebnic. „Z lega mě nejvíc baví právě technic modely, které co nejlépe vyjadřují podobnost se svými vzory. Lego vůbec pokládám za jednu z nejlepších hraček, které jsem poznal. Dokáže totiž nadchnout děti i jejich rodiče. Proto doufám, že sbírku jednou po mně převezmou moji vnuci,“ uzavírá Moravec.