Schůzka se protáhla na tři hodiny, její výsledek však jasný není. Nový spolumajitel Dalibor Kučera sdělil, jaké plány s lomem má a požádal zástupce města, aby veřejnost o zákazu vstupu na pozemek informovali na webových stránkách, ve zpravodaji a na úřední desce. „Předpokládám, že upozornění zveřejníme v příštím týdnu. Jinak do této záležitosti nemůžeme žádným způsobem zasahovat, to nám nepřísluší,“ uvedl starosta.

Deník Rovnost o novém vlastníkovi informoval minulý týden. Kučera získal část lomu loni a zahájil tažení proti stovkám milovníků přírodního koupání, kteří každé léto lom vedle trati obléhají.

Popíjejí, ničí zeleň, znečišťují vodu opalovacími krémy, výkaly, obaly od nápojů a dalšími nejrůznějšími odpadky. „Kdyby k vám domů na zahradu s bazénem přišlo dvě sta lidí, a chovalo se stejně jako v lomu, nepředpokládám, že by se vám to jako vlastníkovi domu líbilo,“ uvedl pro Deník Rovnost Kučera.

Lom na okraji Blanska nevyužívá jen veřejnost ke koupání nebo party lidí k večernímu posezení. Chodí tam trénovat otužilci a dálkoví plavci společně s potápěči. Je zde i rybářský revír.

Nový spolumajitel s nimi zahájil jednání. „Jde o ustavení komunity, která se bude o lom starat. A zabrání jeho poškozování i další degradaci prostředí. Tak, ať je lom uchován v dobrém stavu i pro následující generace. Jednám s místní rybářskou organizací, otužilci a také potápěči,“ řekl ke svým plánům Kučera.

Lidem je však jedno, kdo lom vlastní, chodí tam dál. Letos první návštěvníky nezastavily ani nové informační cedule se zákazem vstupu, které obratem zmizely. Kučera se obrátil na policii. „Majiteli vznikla škoda vyšší než pět tisíc korun, případ vyšetřujeme,“ sdělil policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Lom byl majetkem Českých drah a po dělení společnosti připadl Správě železniční dopravní cesty. Správci železnic se ho obratem zbavili jako nepotřebného majetku. Od té doby je v soukromých rukou.

Blanenský lom
• v létě jej využívají ke koupání stovky lidí
• trénují tam členové brněnského oddílu zimního a dálkového plavání Fides
• v lomu trénují i potápěči
• je tam rybářský revír
• vstup na soukromý pozemek je zakázaný, stejně jako pobyt blízko kolejí.