Desetipatrový dům z velké části koupila právě od města. Už v roce 2008. Po zamýšlené nákladné rekonstrukci s ní měla velké plány. Zatím je vše jen na papíře. I kvůli přejmenování společnosti nebo průtahům s pozemky. „Naše firma nikdy neměla a nemá v úmyslu stavbu centra jakkoliv oddalovat. Vše se bude odvíjet od toho, jak se shodneme s městem Blanskem na našich podnikatelských záměrech ve zrekonstruované budově," uvedl člen představenstva společnosti Pavel Liška v prohlášení, které poslal Blanenskému deníku Rovnost.

Starosta Blanska Ivo Polák řekl, že v úterý dostal od firmy odpověď na dopis, ve kterém se ptal, v jaké fázi je projekt ABCentra. „Odpověděli, že připravují s právníky podklady pro jednání s městem. K uskutečnění záměru jim prý chybí pozemek pod výškovou budovou, který je města. Ten však máme jako pojistku. Zatím ho pronajímáme. Prodat bychom ho měli, až bude ABCentrum hotové," řekl Polák.

Bez termínu

Blanenský starosta zároveň dodal, že v současnosti město nemá kromě zmíněného pozemku na investora žádnou páku, jak stavbu ABCentra urychlit. Termíny a sankce z původních smluv jsou passé.

LL Holding chtěla udělat ve výškové budově byty, kanceláře, restauraci, obchody a parkovací dům. To vše za dvě stě milionů korun. Později počítala i s tím, že lidé zde budou utrácet také za hazard.

Pavel Liška upřesnil, že od města koupila společnost jen část desetipatrového objektu za tři miliony sto tisíc korun. „Navíc s mnoha obtížně řešitelnými závazky, břemeny a bez jediného pozemku. Na městský pozemek pod výškovou budovou máme na účtu města už sedm let složenou zálohu milion korun. Za zbylou část budovy jsme opět bez pozemku zaplatili státu dva miliony šest set tisíc," dodal.

Dále podle něj následovalo odkoupení plochy na Wanklově náměstí, která byla po mnoho let zatížena soudními spory města se soukromými subjekty. „Pro projekt ABCentra bylo nezbytné rovněž odkoupit objekt pevně vklíněný do výškové budovy. Za něj jsme včetně pozemků zaplatili přes třináct milionů korun," poznamenal Liška. Plochu vedle výškové budovy koupila společnost za více než dva miliony od státu letos. Celkem už tedy do projektu investovala přes pětadvacet milionů.

Klíčová otázka zní: má LL Holding dostatek peněz na stavbu ABCentra a nedostane se do střetu s vyhláškami města? Společnost totiž profituje i z hazardu. Například z pronájmu heren. V minulosti v nich byly třeba videoterminály. A to je velmi výnosný byznys. Před časem však blanenské zastupitelstvo schválilo vyhlášku, která ve městě hazard zakazuje. V hernách se nově objevily kvízomaty. Výjimkou není ani Sport bar Toledo. Ten funguje v budově, kterou LL Holding vlastní v blanenské Masarykově ulici. Takže na hazardu rýžuje dál. „Naše aktuální plány s ABCentrem nebudu teď komentovat," sdělil stroze předseda představenstva společnosti Josef Liška.

Výškáč opět města?

V minulosti však Blanenskému deníku Rovnost řekl, že omezení hazardu a později jeho zákaz na území města připravily společnost o velké peníze z provozu výherních automatů a na nájemném za herny, se kterými počítala v projektu 
ABCentra. „Pokud naše podnikatelské záměry ve výškové budově nebudou v souladu s představami vedení města, mám na mysli různé omezení vyhláškami, nebudeme se bránit případné nabídce města Blanska k odkoupení těchto pozemků a budov pro realizaci jejich vize," přišel s překvapivou odpovědí Pavel Liška.

Starosta Blanska Ivo Polák dodal, že na nějaké závěry je před jednáním s LL Holding ještě brzy. „O tom, že by v novém ABCentru měl dostat prostor hazard, nic nevím. V původním záměru byly byty, parkovací dům, restaurace a obchody. Každopádně víc budeme vědět po jednání se společností. Ale že bychom kvůli panu Liškovi měnili vyhlášku o hazardu? To je nesmysl. Z města jsme naopak chtěli hazard vymýtit, i když kvůli tomu přijdeme ročně v rozpočtu na poplatcích od provozovatelů heren o zhruba deset milionů," řekl Polák.

Dodal, že s novým druhem hazardu, kvízomaty, si zatím nevědí v Blansku rady. „Nyní evidujeme třiačtyřicet kvízomatů v osmi hernách," uvedla vedoucí blanenského odboru školství, kultury, mládeže a tělovýchovy Petra Skotáková.

Vedení Blanska zatím netuší, jak proti nim zakročit. „Je to velký problém. Poslali jsme dopis Specializovanému finančnímu úřadu ministerstva financí. Do konce dubna by nám měla přijít odpověď a pak budeme řešit, jak postupovat. Věřím, že i boj s tímto druhem hazardu vyhrajeme," doplnil starosta.