Šestnáctiletá výškařka startuje o víkendu na halovém mistrovství České republiky mezi dospělými. Supertalent současné mládežnické české i světové výšky tam obhajuje titul z loňského roku. Tehdy ho získala jako nejmladší výškařka v historii. „Uvidíme, jakou budu mít v hale v pražské Stromovce formu. Na závody se moc těším. V sobotu mám narozeniny, tak třeba si nadělím nějaký pěkný dárek," usmívá se Michaela Hrubá. Atletce, která závodí v současnosti za oddíl JAC Brno, je věnovaný další díl seriálu Blanenského deníku Rovnost Mladé talenty.

Dívka se sportem začínala v rodném Bořitově. „Táta s bráchou hráli fotbal, mamka chodila do aerobiku. Sport na vrcholové úrovni u nás ale nikdo nedělal. Já začínala na horském kole. Taky jsem chvíli jezdila do Blanska do plavání. Ve čtvrté páté třídě přišla atletika. Běh a pak víceboje. Nejdřív mě vedl pan trenér Stloukal a pak jsem trénovala v Blansku v atletickém oddíle při Základní škole Dvorská pod panem Weinhöferem," vzpomíná na své začátky u atletiky dívka.

V žákovských kategoriích vyhrála ve vícebojích titul mistryně republiky. Všestranná atletka později přestoupila do brněnského oddílu a postupně kromě vícebojů začala pod koučem Ctiborem Nezdařilem excelovat také ve výškařském sektoru. Ještě před dvěma lety přitom měla osobní rekord jen něco málo přes metr a půl. Jenže pak se Hrubá vytáhla. Rychle vyrostla o více než dvacet centimetrů. Až na současných sto osmaosmdesát centimetrů.

Medailové skoky

A nahoru šly bleskově i výkony. Nyní má venku skočeno sto devadesát jedna a v hale sto osmdesát devět centimetrů. „Na výšku mám ideální postavu. Měřím skoro metr devadesát a jsem hubená. Samozřejmě to nepřišlo samo. Trénink je dost tvrdý," říká atletka.

Dynamit v noze společně s talentem podle ní nestačí. Hrubá trénuje čtyřikrát týdně. V plné přípravě i vícefázově. „Kolikrát je to fakt dřina a člověk je dost unavený. Ale na druhou stranu se díky atletice podívám do světa. Byla jsem už třeba v Číně, Africe nebo Americe. Navíc mám šanci být mezi těmi nejlepšími v tom, co mě baví. Teď se maximálně věnuji atletice. Uvidíme, jak se to vyvine. Dokážu si představit, že by mě jednou živila, ale to je všechno ještě strašně daleko," poznamenává atletka.

Loni zažila Hrubá sezonu snů. Přestože skákala první rok mezi dorostenkami, pravidelně překonávala laťku ve výšce sto osmdesát centimetrů. A přišly velké úspěchy na domácí i mezinárodní scéně. Vedle zlata na českém šampionátu dospělých ve výšce získala ještě tři tituly dorostenecké mistryně republiky ve víceboji, trojskoku a výšce. Na mítinku Prague Indoor soupeřila s největšími světovými hvězdami včetně dvojnásobné mistryně světa Blanky Vlašičové. „Nejdřív jsem byla hodně nervózní, ale dopadlo to před ní dobře a cítila jsem se příjemně. Mezi dospělými jsem na závodech zatím ta v pozadí. Je mi přece jen šestnáct a všechno mám ještě před sebou. Pořád se rozkoukávám," dodává Hrubá.

Nejlepší výkon předvedla loni na juniorském mistrovství světa v americkém Eugene, odkud si přivezla stříbrnou medaili. A ještě si o čtyři centimetry vylepšila osobní maximum. Až na 191 centimetrů. „Super. Zatím můj největší úspěch v mé atletické kariéře," usmívá se dívka. Loni vyhrála také kvalifikaci na olympiádu mládeže v Baku výkonem 187 centimetrů. Na světové olympiádě mládeže v čínském Nanjingu pak Hrubá skočila sto osmdesát pět centimetrů a brala bronz.

Atletka bude zanedlouho mezi dospělými startovat na halovém mistrovství Evropy, které se koná v březnu v Praze. V létě by měla skákat také na mistrovství světa do sedmnácti let v kolumbijském Cali. „Uvidíme, jaký bude v Praze limit pro finále. Dostat se tam by bylo úžasné. Na mistrovství světa do sedmnácti let v Kolumbii si věřím. Tam by to mohlo zacinkat. V tabulkách jsem zatím na špici. Ale je to ještě docela daleko. Snad mi vydrží forma a vyhnou se mi zranění," říká Hrubá.

Olympiáda v Riu?

Talentovaná atletka v současnosti studuje na brněnském gymnáziu Hády. Její trenér Ctibor Nezdařil vedl i světové hvězdy Zuzanu Hlavoňovou nebo Šárku Kašpárkovou. Na jejich úroveň může mladá atletka JAC Brno dosáhnout, když vydrží. „Míša je obrovský talent a může skákat dva metry, ale záleží, jak se vypořádá s dospíváním. Je ve věku, kdy většina špičkových dívek skončí. Má všechno ve svých rukou, musí ale atletice podřídit vše. Když jí vydrží správný přístup, dostane se na olympijské hry do Ria," řekl Deníku před časem Ctibor Nezdařil.