Letos vyšetřili už čtyři tisíce sedm set pacientek. Je to jen o tři sta méně, než kolik potřebují za celý kalendářní rok.

„Aby nám ministr zdravotnictví opět udělil akreditaci, musíme za rok ošetřit pět tisíc pacientek. Což je číslo, které se nám v současnosti daří bez problémů splnit,“ uvedla primářka oddělení radiologie Dana Kolmačková. V minulosti s tím však měla nemocnice problémy. „Napřed jsem chodila na preventivní vyšetření do Blanska, ale když to tam zrušili, musela jsem do Brna,“ uvedla pacientka Hedvika Hebelková. Vyšetření na mamografu v Blansku nemohli provádět v době, kdy na něj chodilo málo žen. Čtyři roky už je to zase možné. „Teď už je to dobré, na preventivní prohlídky nikam složitě nedojíždím a nestresuji se tolik,“ dodala Hebelková.

Na akreditovaných pracovištích platí mamografické vyšetření ženám ve věku od pětačtyřiceti do devětašedesáti let pojišťovny. Tříletá akreditace blanenské nemocnici platí do roku 2013.

Podle Kolmačkové žen, které chodí na vyšetření mamografem, přibývá. Stejně tak však roste počet nádorových onemocnění prsou. „Objevených nádorů je více, ale jsou většinou malé a dobře léčitelné,“ vysvětlila Kolmačková.

Na vyšetření v Blansku čekají pacientky týden, v akutním případě je však ošetří hned. „Momentálně jsme schopní provést kompletní léčbu. Navíc díky dva roky starému digitálnímu přístroji můžeme odebírat vzorky tkáně z prsu přímo při vyšetření,“ dodala Kolmačková.

ŽANETA ONDROUŠKOVÁ