Zdlouhavé dědické řízení se třemi dědici po smrti jediného majitele ochranné známky Luboše Sedláka přerušilo výrobu, od letošního února byl zastaven i její prodej. Nyní to vypadá, že by dílně mohlo znovu svítat na lepší časy.

„Před nedávnem skočilo dědické řízení. S ostatními dědici jsme se domluvili, že továrna nakonec zůstane mně. Chci ji ale prodat, momentálně hledám kupce. Až ji převezme nový majitel, mohla by se výrobu znovu rozběhnout,“ uvedla manželka zesnulého majitele Milada Sedláková.

Více než sto let, od konce devatenáctého století až do loňského roku, byla Moravia art s.r.o. nejstarší fungující keramickou dílnou v Kunštátě. Od roku 1882, kdy dílnu založil František Brabec, se v ní vystřídala řada významných hrnčířů, malířů i sochařů. „František Brabec se zabýval především výrobou obkladů na kachlová kamna. V roce 1911 dílnu převzali jeho synové Petr a Karel Brablecovi. V období první světové války byla činnost dílny po dobu tří let částečně utlumena, poté bratři Brablecovi opustili tradiční výrobu a ve spolupráci s významným sochařem a malířem Hubertem Kovaříkem ji přeorientovali v souladu s trendem výtvarného hnutí. Z této doby také pochází označení Kunštátská keramika,“ píše ve své bakalářské práci dcera zatím posledního majitele dílny, Tamara Sedláková.

Průlomová epocha

Po první světové válce až do konce čtyřicátých let dvacátého století zažívala Kunštátská keramika jedno ze svých nejúspěšnějších období. Tato epocha byla průlomová hlavně po stránce výtvarné, kdy výrobu keramiky v dílně ovlivnilo období secese, kubismu a nastupujícího art deco. Další etapa, která se významně zapsala do historie dílny, se datuje od roku 1965 až 1986, kdy v ní jako vedoucí působil akademický sochař a keramik Jiří Kemr. „Podobná spolupráce keramické dílny s výtvarníky byla v tehdejší době naprosto jedinečná. Hrnčírny tohoto charakteru se nacházely pouze v okolí Prahy nebo jižních Čechách,“ uvádí Tamara Sedláková.

Od roku 1982 dílnu výtvarně vedl keramik Luboš Sedlák, který se v roce 1989 stal ředitelem a později majitelem Moravia art s.r.o. A v jejím čele stál až do své smrti vloni v dubnu. Po smrti majitele ochranné známky dílna přerušila výrobu a od začátku letošního roku byl zastaven také prodej tradiční Kunštátské keramiky. „Od nového roku jsme zavřeli prodejní galerii v Halasově ulici v Kunštátu a od února jsme zastavili prodej i v ostatních městech,“ doplnila Milada Sedláková.

Až keramickou dílnu získá nový majitel, je naděje, že by se její výroba znovu mohla obnovit. Pokud by se to nepodařilo, byla by to podle kastelána kunštátského zámku a historika Radima Štěpána pro město nenahraditelná ztráta. „V Kunštátu jsou sice i jiné keramické dílny, žádná ale nedosahuje takového významu jako keramička pana Sedláka. Ta totiž jediná ve městě držela nepřetržitou kontinuitu od poloviny devatenáctého století, kdy začali keramikové v Kunštátu pálit svoje výrobky při teplotě nad tisíc stupňů Celsia a takzvanou měkotu nahradila kamenina. A právě na tuto tradici pan Sedlák navázal a až do loňského roku ji držel,“ vysvětlil historik.

Významnou tradici výroby keramiky, která v Kunštátu sahá až k založení města ve třináctém století, si Kunštátští už léta připomínají proslulým hrnčířským jarmarkem. A zatím ani na jednom z jeho osmnácti ročníků bucláčky pod značkou Kunštátská keramika nechyběly.

Další díly seriálu Tradiční podniky Blanenska najdete ZDE